उसके घुटनों पर गर्म milf और मुर्गा बेकार है तो इसके द्वारा drilled doggystyle हो जाता है.https://fmdelbuenayre.com.ar/adult/ Devour.jav और lumorianspit गर्म शरद ऋतु सुबह पूरी तरह से इस तकनीकी गले को तोड़कर पूरी तरह से बचाते हैं.free-tube बालों वाली ट्रिबिंग एशियाई कठिन मुर्गा बाहर बेकार है. मेरे अच्छी तरह से एनिमेटेड चेहरा.sex Tigg गोल - मटोल लिटिल टैट पहली बार फॉक्स Fucks.https://www.wasmeinfo.org/sex-videos/ श्यामला खजाना बिल्ली उसकी बालों वाली किशोर बिल्ली के साथ विशाल मुर्गा सवारी!. बैंग कास्टिंग: डार्क बालों वाली निकोल जेड.adult-videos Vixen अंतिम पर्यटक.https://elfemenino.com.ar/site/ एनडी हॉट वाइफ को लेटेक्स खिलौना खिलौना डिल्डो अपने प्रेमी के सफेद पेटी pantyhose में cumy कबुली निगलने के लिए उसकी बिल्ली dildo.https://pastorwillgraham.com/adult-content/ चित्रित मुर्गा बैकबैक और डबल Handjob दो.websitetube सोलो चित्रा लड़की दानिका नाविक एक आबनूस दोस्त गधे और चेहरे, creampie पर कठिन और गहरी झुकाव. 27340183 Matoona जोड़ी कुंवारी लड़की के queer quocio silvia badmocks lt bbc संकलन ऐ.https://www.arasustudio.com/adult-videos/ सैंडी डी एंजेलो कैच स्टेपसन रॉबी बारिश उसकी माँ के पीछे कुछ है और उसे डिक का एक टुकड़ा पेश किया है.https://lawwallet.in/sex-video/
Kosova.info

Humbja e peshës me operacion zvogëlon rrezikun e vdekjes së parakohshme, tregon studimi

Operimi për humbje të peshës zvogëlon rrezikun e vdekjes së parakohshme, veçanërisht nga kushte të tilla të lidhura me obezitetin si kanceri, diabeti dhe sëmundjet e zemrës, sipas një studimi të ri 40-vjeçar të afro 22,000 njerëzve që kishin kryer operacion bariatrikë, në Utah.

Krahasuar me ata me peshë të ngjashme, njerëzit që iu nënshtruan një prej katër llojeve të operacioneve për humbje peshe kishin 16 përqind më pak gjasa të vdisnin nga ndonjë shkak, zbuloi studimi. Rënia e vdekjeve nga sëmundjet e shkaktuara nga mbipesha, si sëmundjet e zemrës, kanceri dhe diabeti, ishte edhe më evidente.

“Vdekjet nga sëmundjet kardiovaskulare u ulën me 29 përqind, ndërsa vdekjet nga kanceret e ndryshme u ulën me 43 përqind, që është mjaft mbresëlënëse”, tha autori kryesor, Ted Adams, një profesor i asociuar në të ushqyerit dhe fiziologjinë integruese në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Utahs.

“Ka pasur gjithashtu një rënie të madhe në përqindje – një rënie prej 72 përqind – në vdekjet e lidhura me diabetin te njerëzit që kishin bërë operacion, krahasuar me ata që nuk e kishin bërë”, tha ai.

Shumica e njerëzve që zgjedhin kirurgjinë bariatrike – rreth 80% – janë gra, tha Adams. Një nga pikat e forta të studimit të ri, tha ai, ishte përfshirja e burrave që i ishin nënshtruar procedurës.

“Për të gjitha shkaqet e vdekjes, vdekshmëria u reduktua me 14% për femrat dhe me 21% për meshkujt”, tha Adams. Përveç kësaj, vdekjet nga shkaqe të lidhura, si sulmi në zemër, kanceri dhe diabeti, ishin 24 përqind më të ulëta për femrat dhe 22 përqind më të ulëta për meshkujt që iu nënshtruan operacionit, krahasuar me ata që nuk e bënë, tha ai.

Në studim u ekzaminuan katër lloje të operacioneve të kryera ndërmjet viteve 1982 dhe 2018: bypass-i gastrik, banda gastrike, mëngët e stomakut dhe ndërprerësi duodenal.

Bypass-i gastrik, i zhvilluar në fund të viteve 1960, krijon një qese të vogël pranë majës së stomakut. Një pjesë e zorrës së hollë ngrihet dhe ngjitet në atë pikë, duke anashkaluar pjesën më të madhe të stomakut dhe duodenit, pjesën e parë të zorrës së hollë.

Në brezin gastrik, një brez elastik që mund të shtrëngohet ose lirohet vendoset rreth pjesës së sipërme të stomakut, duke kufizuar kështu vëllimin e ushqimit që hyn në zgavrën e stomakut. Për shkak se brezi i stomakut nuk është aq i suksesshëm në krijimin e humbjes afatgjatë të peshës, procedura nuk është aq popullore sot, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Mëngë gastrike është një procedurë ku në thelb rreth dy të tretat e stomakut hiqet në mënyrë laparoskopike. Duhet më pak kohë për të performuar dhe ushqimi ende kalon përmes stomakut shumë më të vogël. Është bërë një opsion shumë popullor.

Ndërprerësi duodenal zakonisht është i rezervuar për pacientët që kanë një BMI të lartë. Është një procedurë e komplikuar që kombinon gastrektominë e mëngës me anashkalimin e zorrëve dhe është efektive për diabetin e tipit 2, sipas Klinikës Cleveland.

Menaxhimi i peshës është një proces unik për çdo person, një përzierje e gjenetikës, kulturës, mjedisit, stigmës sociale dhe shëndetit personal, thonë ekspertët. Nuk ka zgjidhje të vetme për të gjithë.