Kronika e zezë

Goditja e grupeve kriminale që trafikonin klandestinë në drejtim të BE-së/ Anti-Mafia e Leçes zbardh detaje nga operacioni

Drejtori i Policisë Kriminale Tonin Vocaj ka mbajtur sot një konferencë të përbashkët me palën italiane lidhur me operacionin e gjerë dhe trepalësh Shqipëri-Itali-Greqi ku u goditën 4 grupe kriminale për trafikim të klandestinëve.
Seksioni i anti-Mafias në Prokurorinë e Leçes bëri me dije: “Karakteri i strukturuar të kësaj organizate e bëri të nevojshme krijimin e një skuadre të përbashkët hetimore. Janë përfshirë edhe forcat e policisë. Përmes tyre është bërë e mundur edhe përfshirja e agjencisë për shkëmbimin e informacionit që ka bashkëpunuar me zyrat e drejtorisë sonë.

Hetimet e kryera kanë bërë të mundura ekzekutimin e 22 vendimeve penale. Janë kryer edhe kontrolle në lidhje me disa agjenci shërbimi në Itali, janë denoncuar 52 persona që janë akuzuar për krimet që kemi paraqitur në slajd. Duke rënduar situatën e tyre sepse këto krime kanë karakter transnacional. Hetimet kanë bërë të mundur që të ndërtohen 30 flukse migratore të paligjshme. Pikat e takimit nga Turqia, përmes Shqipërisë, arrihej në bregdetin italian. Udhëtimet niseshin nga Greqia ose nga Shqipëria”.

Në deklaratë po ashtu thuhet se nga operacioni i përbashkët janë dokumentuar 30 episode kontrabandimi të 1120 klandestinëve.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort