FT: ShBA-të i kërkuan Ukrainës të ndalojë sulmet ndaj rafinerive ruse

Autoritetet amerikane i kanë bërë thirrje Ukrainës që të ndalojë sulmet ndaj infrastrukturës energjetike të Rusisë, raporton Financial Times, duke cituar burime të informuara.

Sipas bashkëbiseduesve të botimit, Uashingtoni ka frikë se sulmet me dronë ndaj rafinerive ruse mund të çojnë në një rritje të çmimeve botërore të naftës, si dhe të provokojnë masa hakmarrëse nga Moska.

Administrata amerikane, shkruan FT, ka paralajmëruar vazhdimisht për këtë zyrtarë të lartë të Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (SBU) dhe Drejtorisë Kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës (GUR). Të dyja njësitë kanë zgjeruar në mënyrë të qëndrueshme programet e tyre të dronëve për të goditur objektivat ruse në tokë, det dhe ajër që nga fillimi i luftës në shkallë të plotë.

Një nga burimet e botimit tha se Shtëpia e Bardhë po bëhet gjithnjë e më e frustruar me sulmet me dronë ukrainas mbi rafineritë e naftës, terminalet, magazinat dhe objektet e magazinimit në Rusinë perëndimore.

Uashingtoni është gjithashtu i shqetësuar për reagimin e mundshëm të Moskës ndaj sulmeve të vazhdueshme. Shtëpia e Bardhë beson se si rezultat, infrastruktura energjetike në të cilën mbështetet Perëndimi – për shembull, tubacioni i Konsorciumit të Gazsjellësit Caspian (CPC), përmes të cilit furnizohet nafta kazake, mund të vuajë.

Sipas inteligjencës ushtarake ukrainase, ka pasur të paktën 12 sulme në rafineritë kryesore ruse të naftës që nga viti 2022 (të paktën nëntë në 2024), si dhe disa terminale, magazina dhe objekte magazinimi. Javën e kaluar, Kievi filloi dy nga sulmet e tij më të mëdha dhe më të përhapura me dronë, të cilët sulmuan me sukses shtatë objekte energjetike ruse për disa ditë me radhë, shkruan FT. Shërbimet speciale ukrainase po kryejnë gjithashtu sulme me drone detare kundër anijeve luftarake ruse në Detin e Zi.

Go to TOP