SHKENCËTop Lajmi

Eklipsi total hënor 2022, këto qytete do të shohin një hënë ‘të përgjakur’ më 15-16 maj

I pari nga dy eklipset totale hënore këtë vit do të shihet në shumë pjesë të botës nga 15 maji deri më 16 maj, një tjetër mundësi kjo që njerëzit të mrekullohen me Hënën e përgjakur do të jetë më vonë këtë vit, më 8 nëntor 2022.

Sipas faqes së internetit të NASA-s, gjysma lindore e Shteteve të Bashkuara dhe e gjithë Amerika e Jugut do të kenë mundësinë të shohin çdo fazë të eklipsit hënor. Tërësia do të jetë e dukshme në pjesën më të madhe të Afrikës, Evropës Perëndimore, Amerikës Qendrore dhe Jugore dhe në pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut.

Sipas timeanddate.com, eklipsi i plotë do të jetë i dukshëm nga Roma, Nju Jorku, Brukseli, Guatemala City, Londra, Los Anxhelosi, Parisi, Rio de Zhaneiro, Havana, Çikago, Johanesburg, Mexico City, Lagos, Detroit, Madrid, San Francisko. , Santiago, Buenos Aires, Washington DC, Lisbona ndër të tjera ndërsa Ankaraja, Budapesti, Kajro, Athina, Honolul janë qytetet ku do të jetë i dukshëm eklipsi i pjesshëm, transmeton Klankosova.tv

Një eklips total hënor ndodh kur Toka vjen midis Diellit dhe Hënës duke bllokuar rrezet e Diellit që të ndriçojnë hënën. Në një eklips total hënor, e gjithë Hëna bie brenda ombrës, pjesës më të errët të hijes së Tokës. Llojet e tjera të eklipsit hënor janë eklipsi hënor penumbral, eklipsi i pjesshëm hënor dhe një lloj relativisht i rrallë i eklipsit hënor i quajtur eklipsi hënor qendror.

Eklipsi i parë i vitit ishte më 30 prill 2022, një eklips i pjesshëm diellor. Një eklips diellor ndodh gjithmonë rreth dy javë para ose pas një eklipsi hënor.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort