Distria Krasniqi, osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama “Tokio 2020”.

Pobijedila je japansku džudistkinju Funu Tonaki. Krasniqi je pobijedila protivnicu sa Wazzarijem. Takmičenje je održano u kategoriji do 48 kilograma. Distria Krasniqi podigla je svoje ime i Kosovo na najviši nivo sporta. U subotu je osvojila zlatnu olimpijsku medalju. Olimpijsko zlato je najveći mogući sportski uspjeh.

Za najveći uspjeh u karijeri, Distria nije mogla rezervirati bolje mjesto i boljeg protivnika. Pobjeda u finalu protiv Japanke Fune Tonaki u areni “Nippon Budokan” u Tokiju u Japanu.

Judo potječe iz Tokija. Ali u subotu je takmičarka sa Kosova napustila tatami uzdignute glave. Osvojila je zlato u kategoriji do 48 kilograma.

U finalu protiv Tonaka pobijedio je sa Waza-Ari.

Očekivao se veliki dan za Distrinu i tako se i dogodilo. Bila je prvi nosilac zahvaljujući uzastopnim uspjesima u posljednje dvije godine. Prvo kolo je prošao bez borbe, dok je u drugom bez problema savladao Brazilku Gabrielu Chibana. Brzom pobjedom nad Chen-Hao Lin iz kineskog Tajpeja odigrala se u polufinalu. U polufinalu je skočio da se “Waza-ari” plasira u finale. Pobijedio je mongolskog Urantsetsega Munkhbat.

Distria ima evropsku titulu, svjetsku medalju, a sada i olimpijsku.

Svoje ime upisuje u istoriju Kosova zlatnim slovima. Bilo je emotivnih scena Distrije i gospodara Dritona Kuke nakon pobjede u polufinalu i one u finalu. Njihov naporan rad i predanost isplatili su se na najbolji način.

Za Kosovo je to druga olimpijska zlatna medalja i druga uopšte. Prvu je osvojila Majlinda Kelmendi, naravno u džudou, u Riju 2016. godine, kada je Kosovo debitovalo na Olimpijskim igrama.

Ali sa uspehom Distrije, priča o kosovskom džudou ne završava. Preostala su još četiri džudista koja se natječu i svi su pretendenti na medalje. U nedjelju se takmiči Majlinda Kelmendi, u ponedjeljak Nora i Akil Đakovica, a zatim Lorijana Kuka. Uz posao koji neprestano rade Kuka i njegovi učenici, krajnji uspjeh je zagarantiran.