Dhjetë golashënuesit më të rinj në histori të EUROS

Sonte Lamine Yamali e shënoi edhe një rekord për sa i përket moshës së tij të re dhe shpërthimit në arenën botërore të futbollit.

Spanjolli u bë golashënuesi më i ri në histori të Kampionatit Evropian pas golit ndaj Francës në gjysmëfinale të EURO 2024-shit, përcjell Klan Kosova.

Ai e theu një rekord që po qëndronte tash e 20 vjet, por për ta parë se kush janë 10 golashënuesit për të rinj në histori të kësaj gare, hidhjani një sy listës më poshtë: 

Patrick Kluivert – 19 vjeç e 353 ditë (1996)

Cristian Chivu – 19 vjeç e 238 ditë (2000)

Ferenc Bene – 19 vjeç e 183 ditë (1964)

Cristiano Ronaldo – 19 vjeç e 128 ditë (2004)

Arda Guler – 19 vjeç e 114 ditë (2024)

Dragan Stojkoviq – 19 vjeç e 108 ditë (1984)

Renato Sanches – 18 vjeç e 317 ditë

Wayne Rooney – 18 vjeç e 237 ditë (2004)

Johan Vonlathen – 18 vjeç e 141 ditë

Lamine Yamal – 16 vjeç e 362 ditë (2024)

Go to TOP