Anija e sulmuar nga Houthit besohet se është përmbytur në Detin e Kuq

Një transportues qymyri në pronësi greke duket se është përmbysur në Detin e Kuq disa ditë pasi u godit nga rebelët Houthi të mbështetur nga Irani, sipas një raporti të publikuar nga Operacionet e Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar (UKMTO).

MV Tutor mendohet të jetë anija e dytë e zhytur nga Houthi që nga marsi, kur anija rubymar e regjistruar në Britani u rrëzua pasi u godit nga raketat balistike të lëshuara nga territori Houthi në Jemen, raporton CNN.

Rebelët kanë nisur dhjetëra sulme me raketa dhe drone drejtuar anijeve në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit që kur Izraeli filloi pushtimin e Gazës pas sulmeve të 7 tetorit të udhëhequr nga Hamasi.

Që atëherë, tensionet janë rritur në të gjithë Lindjen e Mesme, me aktorët kryesorë rajonalë që dënojnë ashpër krizën humanitare të shkaktuar nga më shumë se tetë muaj bombardime izraelite të Gazës.

Go to TOP