SHËNDETËSIA

7 Përfitimet shëndetësore të mjaltit të papërpunuar

Mjalti është një lëng i ëmbël, i artë i bërë nga bletët. Bletët ruajnë mjaltin e tyre në gota të vogla gjashtëkëndore të quajtura një huall mjalti. Mjalti i papërpunuar vjen drejtpërdrejt nga hualli.

Mjalti nga zgjua përmban polenin e bletëve, dyllin e bletëve dhe pjesë të bletëve të ngordhura. Prodhuesit e mjaltit zakonisht kalojnë mjaltin e papërpunuar përmes një filtri për të hequr sa më shumë papastërti të jetë e mundur, por disa përgjithësisht mbeten. Por eshtë ende e sigurt për të ngrënë.

Mjalti në mënyrë natyrale i ofron vetitë e mëposhtme shëndetësore:

 • veprim antibakterial
 • efektet e shërimit të plagëve
 • antioksidantë dietikë
 • efektet anti-inflamatore

Mjalti i papërpunuar gjithashtu përmban polenin e bletëve dhe propolisin e bletës, i cili është një substancë ngjitëse, e ngjashme me ngjitësin që bletët përdorin për të mbajtur zgjuain e tyre së bashku. Mjalti i zakonshëm nuk mund të përmbajë të njëjtat nivele të propolisit të bletës dhe polenit të bletëve si mjalti i papërpunuar.

Seksionet e mëposhtme eksplorojnë shtatë përfitime shëndetësore të bazuara në dëshmi të mjaltit të papërpunuar.

1. Efektet antioksiduese

Studiuesit besojnë se disa nga përfitimet kryesore shëndetësore nga mjalti vijnë nga përmbajtja e tij antioksidante.

Mjalti natyral përmban një sërë komponimesh që veprojnë si antioksidantë, përfshirë fitokimikatet, flavonoidet dhe acidin askorbik.

Antioksidantët zvogëlojnë stresin oksidativ në trup duke pastruar radikalet e lira. Shkencëtarët e kanë lidhur stresin oksidativ me një sërë gjendjesh kronike shëndetësore, përfshirë shumë kancere. Duke ngrënë një dietë të pasur me antioksidantë, njerëzit mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kronike.

2. Lëndë ushqyese

Mjalti përmban lëndë ushqyese specifike që mund ta bëjnë atë një shtesë të shëndetshme në dietë.

Ushqimi i saktë dhe përbërja kimike e mjaltit të papërpunuar ndryshon midis vendeve dhe mjediseve të ndryshme.Pavarësisht nga këta faktorë, mjalti ende përmban komponime të shëndetshme, të tilla si antioksidantë, aminoacide dhe vitamina.

Një lugë gjelle ose 21 gram (g) mjaltë të papërpunuar përmban 64 kalori dhe 16 g sheqer. Këto vlera mund të ndryshojnë midis markave dhe serive.

Mjalti natyral përmban në mënyrë të natyrshme sasi të vogla të vitaminave dhe mineraleve të mëposhtme:

 1. niacin
 2. riboflavin
 3. acid pantotenik
 4. kalcium
 5. magnez
 6. mangani
 7. kalium
 8. fosfor
 9. zinku

Mjalti natyrisht përmban sheqer. Pak më shumë se gjysma e sheqerit në mjaltë është fruktoza. Hulumtimet kanë lidhur fruktozën me probleme të ndryshme shëndetësore.

Njerëzit që kanë diabet ose që janë në dieta të kufizuara me sheqer mund të zgjedhin të hanë mjaltë në moderim për të shmangur ndryshimet e rëndësishme në nivelet e tyre të sheqerit në gjak. Mjalti i pastër ka një indeks glicemik (GI) prej 58, që do të thotë se ka një efekt të mesëm në nivelet e sheqerit në gjak.

3. Veprim antibakterial

Mjalti mund të ndihmojë në pastrimin e plagëve dhe parandalimin e infeksionit.

Mjalti është një agjent natyral antibakterial dhe antimikrobik. Ai përmban peroksid hidrogjeni dhe oksidazë glukoze dhe ka një nivel të ulët pH, që do të thotë se mund të vrasë bakteret dhe kërpudhat e dëmshme. Gjithashtu, për shkak të përbërjes së tij kimike unike, nuk ndihmon në rritjen e majasë ose baktereve.

Për shkak të veprimit të tij antibakterial, njerëzit mund ta përdorin atë për të pastruar plagët,

Hulumtimet kanë treguar Burimi i Besuar se mjalti manuka, i cili është një lloj mjalti i papërpunuar, mund të vrasë patogjenët e zakonshëm duke përfshirë:

 • Escherichia coli ose E. coli, një bakter që shkakton helmim nga ushqimi dhe infeksione të plagëve
 • Staphylococcus aureus ose S. aureus, një mikrob që shkakton infeksione të lëkurës
 • Helicobacter pylori ose H. pylori, një bakter që shkakton ulçera në stomak dhe gastrit kronik

4. Shërim të plagës

How to Use Honey to Treat Your Cuts and Burns

Studime të shumta kanë sygjeruar se mjalti funksionon mirë për shërimin e plagëve.

Mjalti është i dobishëm në shërimin e plagëve për shkak të vetive të tij antibakteriale, anti-inflamatore dhe antioksiduese. Disa dëshmi sugjerojnë gjithashtu se mjalti ka veti antivirale dhe antifungale.

Gjithashtu, mjalti është acid, i cili ndihmon në lirimin e oksigjenit nga plaga dhe nxit shërimin.

Aplikoni mjaltë të papërpunuar drejtpërdrejt në prerje të vogla dhe djegie, pastaj vendosni garzë ose një fashë mbi plagë. Përndryshe, njerëzit mund të blejnë produkte të mjaltit manuka për kujdesin e plagëve në disa farmaci, ose të zgjedhin midis markave në internet.

5. Lehtësimi i kollës

Disa studime kanë sygjeruar se mjalti mund të jetë po aq ose më efektiv se disa ilaçe kundër kollës pa recetë (OTC). Shumë ilaçe kundër kollës nuk janë të sigurta për fëmijët më të vegjël, kështu që mjalti mund të jetë një alternativë e mirë për fëmijët mbi një vjeç.

Një meta-analizë sugjeron që mjalti mund të sigurojë një mënyrë efektive për të zvogëluar ashpërsinë dhe shpeshtësinë e kollës së natës të një fëmije. Një studim në shkallë të vogël zbuloi se një qumësht dhe një lloj përzierje mjalti lehtësoi kollën e fëmijëve në mënyrë efektive si një ilaç OTC.

Për të lehtësuar kollën, merrni një lugë çaji mjaltë të papërpunuar dhe shmangni lëngjet ose ushqimet e tjera më pas për të lejuar që mjalti të mbulojë fytin.

6. Trajtimi i diarresë

Mjalti i papërpunuar mund të ketë një efekt qetësues në tretje, duke ndihmuar me simptomat e diarresë.

Një studim i 150 fëmijëve me gastroenterit akut zbuloi se ata që morën mjaltë me një zgjidhje të rehidratimit oral kishin një shërim më të mirë nga diarreja sesa ata që nuk morën mjaltë. Fëmijët që morën mjaltë kishin më pak lëvizje të zorrëve dhe u shëruan më shpejt nga sëmundja.

Për të ndihmuar në trajtimin e diarresë së butë, provoni të merrni një lugë çaji mjaltë të papërpunuar ose përzieni mjaltin me një pije. Shmangni marrjen e shumë mjaltit sepse sheqeri i tepërt mund ta përkeqësojë diarrenë.

7. Mbrojtja e trurit

Mjalti i papërpunuar ka veti anti-inflamatore.

Disa dëshmi sugjerojnë se mjalti mund të ketë fuqi antioksiduese dhe anti-inflamatore që mund të përfitojnë nga truri. Një studim i kafshëve zbuloi se minjtë që konsumonin mjaltë kishin mbrojtje kundër dëmtimit të trurit të shkaktuar nga ekspozimi ndaj plumbit.

Përveç kësaj, një përmbledhje thotë Burimi i Besuar se mjalti i papërpunuar mund të përmbajë përbërës që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit në hipokampus, një pjesë e trurit e përfshirë në kujtesë.

Rreziqet

Për sa kohë që një person nuk është alergjik ndaj polenit të bletëve, mjalti i papërpunuar është përgjithësisht i sigurt për t’u përdorur.

Qendrat për Kontrollin dhe Mbrojtjen e Sëmundjeve (CDC) thonë se njerëzit  nuk duhet t’u japin mjaltë foshnjave nën moshën 1 vjeç për shkak të rrezikut të botulizmit foshnjor. Mjalti është i sigurt nga mosha 1 vjeç e lart. Kjo vlen si për mjaltin e papërpunuar ashtu edhe atë të zakonshëm.

Giving Honey to Kids - Health Benefits, Ways to Use & Precautions

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort