Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Vjen iPhone 15 Pro dhe iPhone Pro Max – karakteristikat dhe sa kushtojnë telefonat e ri?

Është dita e re e iPhone dhe më në fund mund të shohim se çfarë ka gatuar Apple gjatë vitit të kaluar.

Dhe po, disa thashetheme tashmë po rezultojnë të vërteta – çelësi i heshtjes është zhdukur, “Action Button” i Apple Watch Ultra është këtu.

Dhe Ishulli Dinamik… është ende një gjë!

Projektimi dhe ndërtimi i iPhone 15 Pro

Po, njerëz, format e njohura janë kthyer – një drejtkëndësh i butë me një ekran të plotë përpara. Këtë vit, edhe më shumë, pasi Apple ka ruajtur më tej atë kornizë rreth ekranit, duke i dhënë iPhone-ve Pro një raport më të madh ekran-trup. Do të thotë, ne kemi të njëjtat ekrane të mëdha, por telefonat janë pak më të vegjël.

Dhe po, ne marrim një kornizë të bërë nga titan! Për të qenë të saktë – Titanium i klasës 5. Po, kjo është fantastike, por gjithashtu do të sigurojë që iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max të jenë më të lehta se më parë (pa sakrifikuar qëndrueshmërinë). Ky është një ndryshim i mirëpritur, pasi këta iPhone Pro padyshim që po ngriheshin në departamentin e peshës.

Kjo gjithashtu na jep një përfundim të ri “të krehur” të kornizës, i cili do të jetë një ndryshim i mirëpritur pas shkëlqimit të magnetit të gjurmëve të gishtërinjve që ishte korniza prej çeliku inox.

Ekrani në pjesën e përparme është i njëjti panel OLED 6,1 inç (iPhone 15 Pro) ose 6,7 inç (iPhone 15 Pro Max) me shpejtësi të rifreskimit 120 Hz ProMotion — ashtu siç jemi mësuar.

Dhe ende ka “Ishullin Dinamik” rreth kamerës selfie – një pikë e zezë që animon për t’ju treguar lloje të ndryshme informacioni, në varësi të aplikacioneve që ekzekutohen në iPhone tuaj (ose në sfond). Është një mënyrë argëtuese për të fshehur vrimën e kamerës selfie, por ka qenë një vendim i diskutueshëm i dizajnit që kur Apple e prezantoi atë me iPhone 14 Pro – por Cupertino po e dyfishon atë.

Mirupafshim, “Mute”

Tani, ne kemi një buton veprimi në vend të çelësit. Si parazgjedhje, do të jetë ende një çelës zileje që do t’ju lejojë të çaktivizoni shpejt iPhone. Sidoqoftë, mund ta personalizoni gjithashtu për të ekzekutuar aplikacionet tuaja të preferuara, Modalitetin e Fokusit ose funksionet brenda aplikacioneve me shkurtore të Siri.

USB Type-C

Pasi përfshiu USB C në të gjithë linjën e tij, por duke iu përmbajtur me kokëfortësi Lightning për iPhone, Apple më në fund u dorëzua. Modelet e reja të iPhone 15 – të gjitha – kanë lidhës USB Type-C për karikim dhe transferim të të dhënave.

Megjithatë, është vetëm iPhone 15 Pro që merr variantin më të mirë të tij – modelet Pro do të mbështesin USB 3.2 shpejtësi prej 10 gigabit për sekondë, që është rreth 20 herë më i shpejtë se USB 2.0 (i njohur ndryshe si Lightning).

Procesori i iPhone 15

Të gjithë përpunojnë procesorët 3 nm Apple A17 Pro i ri është këtu dhe është çipi i parë i smartfonëve që ndërtohet në një proces 3 nm. Err, kjo në thelb do të thotë që komponentët dhe rrugët brenda çipit janë më të vogla se më parë (procesi i vjetër 4 nm), i cili nga ana tjetër duhet të rezultojë në performancë më të mirë dhe efikasitet më të mirë të energjisë – pasi Apple mund të grumbullojë më shumë transistorë në çip ( 19 miliardë prej tyre tani) dhe rruga mes tyre është më e vogël.

Është një CPU me 6 bërthama, ku dy bërthamat e performancës “janë 10 për qind më të shpejta se më parë. Katër bërthamat e efikasitetit janë përmirësuar gjithashtu dhe Apple deklaron se ato ofrojnë performancë 3 herë më të mirë për raportin vat sesa “konkurrenca”.

Por nuk është vetëm CPU – GPU-ja e re në Apple A17 Pro gjithashtu është përditësuar. 20 për qind më shpejt tani dhe, për herë të parë, marrim gjurmimin e rrezeve të harduerit në një çip iPhone!

Motori Neural do të punojë gjithashtu në lidhje me GPU-në për të përmirësuar imazhet në fluturim dhe për të ofruar lojëra me rezolucion të lartë, me sa duket, pa humbje në performancë.

Apple njoftoi gjithashtu lojëra të nivelit të konsolës që vijnë në iPhone 15 Pro. Dhe nënkuptojmë në nivelin e konsolës – Assassin’s Creed Mirage i ardhshëm i Ubisoft dhe Resident Evil i Capcom janë emrat më të mëdhenj.

Kamera e iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro ka ende sensorin e kamerës kryesore 48 MP që u prezantua vitin e kaluar. Në mënyrë tipike, ato piksele do të lidheshin së bashku dhe ne do të merrnim fotografi 12 MP si parazgjedhje. Sidoqoftë, me fotografinë e re llogaritëse nën kapuçin e iPhone 15 Pro (Motor i përmirësuar Photonic), tani do të marrim fotografi 24 MP si parazgjedhje. Me të njëjtën sasi të mbledhjes së dritës dhe shumë më tepër detaje – sipas fjalëve të Apple – ne patjetër duhet të marrim foto shumë më të mira. Ky është një përmirësim i shkëlqyeshëm për modelet jo-Pro iPhone 15, por një nxitje e mirëpritur edhe për variantet Pro.

Tani kemi një shtresë të re për të reduktuar ndezjen e lenteve – tingëllon premtuese.

Kontrollet e zmadhimit tani ju lejojnë të zgjidhni të preferuarën tuaj si “të parazgjedhur” në mënyrë që të mund ta shkrepni gjithmonë atë foto në modalitetin e portretit menjëherë.

Kamera telefoto e iPhone 15 Pro Max (vetëm Pro Max) është përmirësuar në 5x – për krahasim, modelet e iPhone Pro të vitit të kaluar kishin lente 3x. Duhet patjetër të përmirësojë performancën e zmadhimit të iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max dhe ende ndihmohet nga një stabilizues optik super i saktë i imazhit. Sa i përket niveleve të zmadhimit nga 1x në 4.9x — iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max do të përdorin kamerën kryesore dhe softuerin me rezolucioni të lartë për të arritur atë që Apple pretendon se është zmadhimi “pa humbje”.

Duke u përgatitur për Apple Vision Pro, iPhone 15 Pro tani ka një modalitet të veçantë “Video hapësinore”. Duke përdorur dy nga lentet në të njëjtën kohë, ai do të kapë të dhëna të thellësisë në mënyrë që pamjet të mund të përjetohen më vonë në VR… sa herë që lansohet Vision Pro.

Çmimet sipas memorieve iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max

Go to TOP