Tifoz i Leeds rrëzohet nga niveli i lartë i tribunës teksa festonte golin

Një tifoz i Leeds United u dërgua në spital pasi u rrëzua nga niveli i lartë në Stamford Bridge teksa festonte golin kundër Chelseat.

Të dy skuadrat u takuan në raundin e pestë të FA Cup të mërkurën mbrëma, me Chelsean që doli në krye në minutën e fundit të lojës për të fituar 3:2.

Por ishte klubi i Yorkshire që hapi rezultatin përmes Mateo Josephit në minutën e tetë.

Mes festimeve në fund – ku skuadrave vizitore u jepet një ndarje më e madhe se zakonisht në FA Cup – Leeds United konfirmoi se ka ndodhur një “incident”.

“Leeds United mund të konfirmojë një incident që përfshin një mbështetës të Leeds United që ka ndodhur në Shed End të Stamford Bridge gjatë pjesës së parë të ndeshjes së sotme të FA Cup”, thuhet në një deklaratë.

“Ngjarja është duke u hetuar dhe është në duart e shërbimeve të urgjencës”.

Një deklaratë të njëjtë ka lëshuar edhe Chelsea.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale duket se tregojnë një tifoz të Leeds që bie nga niveli i sipërm i këndit të Shed End.

Personi që shihet në pamje bie në ulësen bosh, pa asnjë tifoz tjetër të Leeds aq afër sa të jetë në rrezik.

Një zëdhënës i Policisë Metropolitane tha për Sky News se familja e mbështetësit është informuar.

“Oficerët, së bashku me paramedikët dhe stafin nga Chelsea FC, iu përgjigjën një të plagosuri në fund të lojës gjatë ndeshjes me Leeds United të mërkurën, 28 shkurt. Burri u dërgua në spital për trajtim. Ne presim një përditësim për gjendjen e tij. Familja e tij është informuar”.

Leeds United dhe Chelsea kanë një rivalitet historik, i cili shihet nga disa si një mishërim i ndarjes veri-jug.

Go to TOP