Spanja lë mbrapa Francën dhe kalon në finale

Spanja ka arritur të triumfojë ndaj Francës në gjysmëfinalen e Euro 2024, duke siguruar kështu finalen e madhe.

Ndeshja e zhvilluar në “Allianz Arena” ka përfunduar me rezultatin 2-1 në favor të skuadrës së drejtuar nga Luis de la Fuente.

Franca ka kaluar në epërsi që në minutën e nëntë, kur Kolo Muani ka shënuar me kokë pas një asistimi nga Mbappe.

Megjithatë, Spanja ka reaguar shpejt dhe në minutën e njëzet e një, Yamal e ka barazuar rezultatin me një gjuajtje të fuqishme nga distanca, duke u bërë njëkohësisht futbollisti më i ri që ka shënuar në një Kampionat Evropian.

Vetëm katër minuta më vonë, Spanja ka kaluar në epërsi falë një autogoli të Kounde, i cili e ka devijuar një gjuajtje nga Olmo.

Pjesa e parë ka përfunduar me rezultatin 2-1 për Spanjën.

Në pjesën e dytë, Franca është përpjekur vazhdimisht ta barazojë rezultatin, me trajnerin Didier Deschamps që ka futur në lojë Camavinga, Griezmann, Barcola dhe Giroud. Megjithatë, përpjekjet e tyre nuk rezultuan të suksesshme.

Në minutën e tetëdhjetë e një, Spanja ishte pranë rritjes së epërsisë, por gjuajtja e Yamal ka shkuar mbi shtyllë. Vetëm katër minuta më vonë, Mbappe ka tentuar nga distanca, por goditja e tij nuk ishte e saktë.

Nesër do të zhvillohet gjysmëfinalja tjetër mes Anglisë dhe Holandës, për të përcaktuar se kush do të jetë kundërshtari i Spanjës në finalen e Euro 2024.

Go to TOP