Bota

Protestuesit ia mësyjnë parlamentit sllovak, policia hedh gazlotsjellës

Policia ka ndërhyrë duke gjuajtur me gaz lotsjellës qindra protestues që bllokuan hyrjen në ndërtesën e parlamentit sllovak.

Disa protestues bërtisnin “Tradhti” dhe njëri mbante titullin “Stop Fashizmit të Coronës” për shkak të një ligji që do t’i jepte vaksinimit kundër COVID-19 qasje më të lehtë në ngjarje dhe hapësira publike, në mënyrë që, për shembull, qendrat tregtare të mund të futeshin me certifikatë digjitale.

Qeveria shpreson që një ligj i tillë do t’i motivojë njerëzit të vaksinohen, raporton tasrtv.

“Ne po marrim masa për të mbrojtur jetën e të gjithë qytetarëve, përfshirë demonstruesit,” tha kryeministri Eduard Heger.

Disa demonstrues u mbështollën me flamurin kombëtar ose e tundën atë përpara parlamentit në kryeqytetin sllovak, Bratislavë.

Një polic u plagos lehtë, raportojnë mediat. Protesta vazhdoi paqësisht dhe përfundimisht u qetësua pas ndërhyrjes së policisë.

Deri të enjten, vetëm 34.9 për qind e popullsisë ishin vaksinuar plotësisht, tregojnë të dhënat. Kjo është një nga nivelet më të ulëta të vaksinimit për frymë banori në Bashkimin Evropian.