Privredne komore Kosova i Izraela traže sporazum o slobodnoj trgovini

Predstavnici trgovinskih komora Kosova i federacije komora Izraela obećali su da će povećati međusobnu saradnju. Ovo je rečeno nakon sastanka predsjednika Privredne komore Kosova Berat Rukiqija i potpredsjednika Federacije Izraelskih komore Roya Rozneka.

Ovo je prvi korak u uspostavljanju ekonomskih veza između ove dvije zemlje, rekao je Rukiqi tokom konferencije za novinare, dodajući da će izraelske kompanije posjetiti Kosovo.

“Obe komore će se zalagati za stvaranje važnih pravnih preduslova za to, počevši od prijedloga koje ćemo uputiti dvjema vladama za pokretanje sporazuma o slobodnoj trgovini između Kosova i Izraela. Važno je imati ekonomske odnose s Izraelom zbog njegove ekonomske moći i zbog kompanija ove zemlje koje su globalni lideri u mnogim poljima i sektorima ekonomije”, rekao je Rukiqi.

Država Kosovo i Izrael imaju nove, ali čvrste odnose, rekao je potpredsjednik Izraelske privredne komore Roy Roznek. Prema njegovim riječima, dobar potez napravljen je otvaranjem Ambasade Kosova u Jerusalimu i dodao da ne samo država, već i narod Izraela cijene činjenicu da je Ambasada Kosova među prvim ambasadama koje se nalaze u Jerusalimu.

“Diplomatski odnosi su dobri, ali ako nemate ekonomski i trgovinski odnos, taj odnos neće biti stabilan. Zato sam ovdje u ime Privredne komore Izraela kako bih otvorio novi odnos, radio zajedno i započeo trgovinu i ekonomiju između naše dvije komore, a zatim između izraelskih i kosovskih kompanija”, rekao je Roznek.

Kosovo i Izrael formalizovali su diplomatske odnose 1. februara ove godine virtuelnom ceremonijom, na kojoj su bivša vršiteljica dužnosti ministra inostranih poslova Kosova Meljiza Haradinaj-Stubla i njen izraelski kolega Gabriel Ashkenazi potpisali dokument, gde je rečeno da dve zemlje uspostavljaju diplomatske odnose, kako bi se povećala saradnja u mnogim oblastima.

Uzajamno priznanje između Kosova i Izraela ostvareno je telefonskim pozivom prilikom posjete predstavnika bivše Vlade Kosova i bivšeg Izraelskog premijera Natanyahua, (koja je oborena jer je Ustavni sud Kosova ocjenio njeno formiranje kao neustavno) kada su Kosovo i Srbija pojedinačno potpisali svaki za sebe listu obaveza 4. septembra 2020. godine, u cilju normalizaciju ekonomskih odnosa, u prisustvu bivšeg predsjednika SAD -a, Donalda Trumpa.

Oni su se tada samoobavezali i otvaranje ambasade Kosova i prebacivanje ambasade Srbije u Jerusalim, što Srbija još nije ispunila.

Nakon uspostavljanja diplomatskih odnosa između Kosova i Izraela, u Prištini je otvorena Kosovsko-Izraelska korporacija za razvoj i investicije (KIDIC), čija je svrha razvoj i povećanje trgovinskih veza između Kosova i Izraela.

Do sada, ulaganja iz Izraela na Kosovu i razmjene između ove dvije zemlje, prema zvaničnim podacima, nisu bili na visokom nivou, u poređenju sa drugim zemljama.

Prema statistikama Carine Kosova, država Izrael je prošle godine uvezla proizvode u vrijednosti od oko 22 miliona eura, uglavnom naftne derivate i proizvode od plastike, dok je izvoz kosovskih proizvoda u ovu zemlju bio minimalan, u vrijednosti od oko 85 hiljada eura.

Posljednjih godina, na Kosovu, strane investicije iz Izraela, prema Centralnoj banci Kosova, iznosile su oko 1,6 miliona eura. Od tog iznosa, oko milion eura je uloženo u sektor nekretnina, dok je ostatak uložen u sektor trgovine. U međuvremenu, 2020. godine vrijednost doznaka iz Izraela bila je oko 170 hiljada eura.

Go to TOP