Po ndiheni më të lodhur se kurrë? Këto mund të jenë arsyet

Nëse po ndiheni tepër të lodhur ose keni pak energji, nuk jeni vetëm.

Lodhja mund të shkaktohet nga faktorë të thjeshtë si mungesa e gjumit, gripi ose ftohja edhe nga problemet e ndryshme shëndetësore, shkruan HealthLine.

Në shumicën e rasteve, lodhja mund të largohet nga stili i jetesës ose modifikimet dietike ose duke korrigjuar mungesën e lëndëve ushqyese.

Megjithatë, për të përmirësuar lodhjen, duhet të dimë arsyen e mundshme se çfarë e shkaktojnë atë.

Mungesa e gjumit të mjaftueshëm kualitativ

Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor për shëndetin e përgjithshëm. Fatkeqësisht, shumë prej nesh nuk ngopemi mjaftueshëm, gjë që mund të çojë në lodhje.

Gjatë gjumit, trupi juaj kryen një sërë procesesh kritike, duke përfshirë çlirimin e hormoneve të rëndësishme të rritjes dhe riparimin dhe rigjenerimin e qelizave. Kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve zgjohen duke të rifreskuar, vigjilent dhe energjik pas një nate gjumi me cilësi të lartë.

Edhe pse koha e gjumit duhet të individualizohet, të rriturit duhet të flenë të paktën 7 orë gjumë në natë, për një shëndet optimal.

Mungesa e lëndëve ushqyese

Mungesa e lëndëve ushqyese mund t’ju bëjë të ndiheni të rraskapitur në baza ditore, edhe nëse jeni duke fjetur më shumë se 7 orë.

Nëse keni mangësi në këto lëndë ushqyese mund të ndiheni të lodhur këto lëndë janë;

Hekuri;

Riboflavin (vitamina B2);

Niacinë (vitaminë B3);

Acid pantotenik (vitamina B5);

Piridoksinë (vitamina B6);

Folate (vitaminë B9);

Vitaminë B12;

Vitaminë D;

Vitaminë C;

Magnezi.

Lodhja nga mungesa e një ose më shumë lëndëve ushqyese përmirësohet pasi nivelet tuaja të lëndëve ushqyese normalizohen.

Stresi

Megjithëse stresi në disa raste është normal, stresi kronik mund të çojë në lodhje. Në fakt, stresi kronik mund të çojë në çrregullimin e lodhjes të lidhur me stresin (ED), një gjendje mjekësore e karakterizuar nga simptoma psikologjike dhe fizike të rraskapitjes.

Për më tepër, stresi kronik mund të shkaktojë ndryshime strukturore dhe funksionale në trurin tuaj dhe të çojë në inflamacion kronik, duke kontribuar në simptoma si lodhja.

Dieta e dobët

Për të ruajtur energjinë dhe për të marrë lëndët ushqyese që trupi juaj ka nevojë për të kryer procese kritike, është e rëndësishme të konsumoni një dietë të ekuilibruar me ushqime të pasura me lëndë ushqyese.

Kur nuk merrni mjaftueshëm kalori dhe lëndë ushqyese si proteinat, trupi juaj zbërthen yndyrën dhe muskujt për të përmbushur kërkesat për energji. Kjo çon në humbjen e yndyrës së trupit dhe masës muskulore, e cila mund të shkaktojë lodhje.

Përveç kësaj, dietat e pasura me ushqime ultra të përpunuara dëmtojnë nivelet e energjisë. Për shembull, një dietë e lartë me sheqer të shtuar mund të dëmtojë gjumin dhe të çojë në nivele kronike të larta të sheqerit në gjak dhe insulinës, duke rezultuar në lodhje.

Konsumimi i tepërt i kafeinës

Edhe pse pijet me kafeinë si kafeja dhe pijet energjike duket sikur rritin energjinë, mbështetja e tepërt në to mund t’ju bëjë më të lodhur të nesërmen. Kjo për shkak se kafeina e tepërt mund të dëmtojë gjumin, gjë që mund të shkaktojë lodhje.

Hulumtimet tregojnë se ndjenja e lodhjes në mëngjes i shtyn njerëzit të konsumojnë sasi të mëdha kafeine, e cila dëmton ciklin e tyre të gjumit.

Nga ana tjetër, ju mund të pini shumë kafe ose pije të tjera me kafeinë për energji, gjë që vazhdon ciklin e gjumit të dobët të ndjekur pas konsumimit të kafeinës së tepërt. 

Go to TOP