Parashikim rekord i motit të ftohtë në ShBA

Një stuhi masive po paralajmërohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku parashikohet të sjellë temperatura të ftohta dhe mot të rëndë gjatë fundjavës.

Nga stuhitë dhe “breshëri i madh” deri te stuhitë dhe tornadot, Shërbimi Kombëtar i Motit ka lëshuar alarme për moti të keq pothuajse në çdo shtet.

Kjo është stuhia e tretë e madhe këtë javë.

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, u tha banorëve në një konferencë shtypi të premten që të jenë “shumë, shumë të kujdesshëm” dhe të presin “temperatura ultra të ftohta”, duke shtuar se qendrat e ngrohjes do të jenë të disponueshme për ata që kanë nevojë.

Ai tha se një ndërprerje tjetër ditëshe nuk ka gjasa.

“Energjia do të qëndrojë e ndezur gjatë gjithë këtij episodi të stuhisë dimërore,” tha Gov Abbott.

Në zonën ku takohen Teksasi, Arkansas dhe Luiziana, NËS tha se ekzistonte rreziku i “erërave të dëmshme, breshrit të madh dhe ndoshta një tornadoje të fortë”.

Deri në 20 centimetra borë u parashikua në Çikago, Illinois.

Mbi 80,000 banorë të Illinois ishin pa energji që nga mëngjesi i së premtes, sipas poëeroutage.us, pasi anulimet dhe vonesat e fluturimeve në rajon janë shtuar.

Go to TOP