Një orar djallëzor e pret Man Cityn e Guardiolës për të dalë kampion – Nëse humbet i thotë ‘tung’ titullit

Manchester City i Pep Guardiolës po përgatit një rikthim të ri për të fituar titullin e Ligës Premier, por kësaj radhe i pret një orar ferri me shumë ndeshje të forta radhazi.

Në sezonin 2018/19, City rikuperoi shtatë pikë për të qenë kampionë. Tetë ishte disavantazhi që ata rikuperuan në sezonin 2020/21 dhe 2021/22, si dhe pesë pikë në sezonin 2022/23.

Tashmë, ‘hendeku’ që arriti gjashtë pikë me kreun e tabelës në dhjetor është vetëm një me vendin e parë të Liverpoolit, por kalendari është përshkallëzuar deri në skëterrë.

“Duhet të jemi të durueshëm dhe të mos bëjmë gabime. Kjo është shumë e gjatë”, paralajmëroi Guardiola kur City pati vështirësi në vjeshtë.

Dhe tani, pas 41 ndeshjesh në të gjitha turnetë, Qytetarët përballen me Himalaje në Ligën Premier.

Në katër ditët e ardhshme ata do të përballen me ngjitje ekstreme dhe pa oksigjen: do të përballen me Manchester United në derbin në Etihad, do të udhëtojnë në Anfield për t’u përballur me Liverpoolin dhe do të presin Arsenalin e Mikel Artetës dhe Aston Villan e Unai Emery. Të gjitha radhazi.

Këto katër ndeshje derbi me ekipet e epërme të tabelës do të kenë ndalesa, pasi gjatë kësaj kohe, City do të luajë ndeshjen kthyese të Ligës së Kampionëve kundër Copenhagen dhe në çerekfinalet e FA Cup kundër Newcastle United. Një muaj çmendurie.

“Faleminderit shumë për orarin. Është shumë, por puna duhet të vazhdojë…”, u ankua Guardiola për numrin e ndeshjeve të vazhdueshme të shkëlqyera që po i vijnë skuadrës së tij.

Go to TOP