Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Nëntë gjërat që lëkura juaj mund t’ju tregojë për shëndetin

Të gjithë ballafaqoheni herë pas here me puçrra, thatësinë ose lëkurë të zbehur.

Shpesh instinkti juaj i parë do të jetë trajtimi i problemit duke blerë një produkt të ri për kujdesin e lëkurës dhe duke shpresuar se ai funksionon.

Por lëkura juaj në fakt mund t’ju paralajmërojë për çështje të rrënjosura thellë në lidhje me shëndetin tuaj të përgjithshëm ose dietën.

Pra, përpara se të lyeni kremrat në atë vend, ia vlen të mendoni disa ndryshime të thjeshta në stilin e jetës që mund të bëni për të qetësuar lëkurën tuaj. Gjëja kryesore është të jesh në gjendje të dallosh shenjat që po të jep lëkura.

Mjekja e lëkurës, Vanita Rattan, dhe kimisti Bruce Green, folën me “Sun Health” se si ta bëni këtë dhe çfarë mund t’ju thotë lëkura për shëndetin tuaj, transmeton Klankosova.tv.

Shpërthimet mund të nënkuptojnë se po hani shumë sheqer

Aknet mund të shkaktohen nga një sërë gjërash: luhatjet hormonale, mjekimet, stresi dhe gjenetika.

Por nëse keni plasje të shpeshta në lëkurë, kjo mund të jetë gjithashtu shenjë e problemeve dietike, sipas mjekes Vanita. Nëse ju duket se jeni duke u marrë gjithmonë me sëmundje, ia vlen të analizoni dietën tuaj dhe të shihni nëse mund të ulni marrjen e sheqerit.

Është gjithashtu një ide e mirë për të kërkuar ushqime me indeks të ulët glicemik – këto janë përbërës që shpërbëhen më ngadalë nga trupi juaj, duke shkaktuar një rritje më graduale të niveleve të sheqerit në gjak. Zgjidhni më shumë thjerrëza dhe fasule, perime jeshile, drithëra dhe fruta.

Lëkura e thatë mund të jetë një shenjë se keni diabet

Nëse keni të bëni me lëkurë të thatë, kjo mund të jetë një shenjë e diabetit, sipas Bruce. Ai shpjegoi: “Diabeti shpesh prek lëkurën për shkak të niveleve të larta të sheqerit në gjak”.

Përveç lëkurës së thatë, Bruce tha se njerëzit me diabet mund të vuajnë edhe nga sëmundje të tjera, të tilla si:

-dermopatia diabetike – njolla të kuqe ose kafe në lëkurë që priren të jenë të padëmshme,

-necrobiosis lipoidica diabeticorum – një gjendje e rrallë e lëkurës ku zhvillohen lezione në pjesën e poshtme të këmbëve,

-flluska diabetike – flluska që shfaqen papritmas në lëkurën e duarve, këmbëve dhe parakrahëve, të cilat ngjajnë me ato nga një djegie e rëndë,

-ksantomatoza eruptive – gunga të verdha, rozë, kafe ose me ngjyrë lëkure që mund të kruhen ose të dhimbshme.

Rënia e flokëve mund të jetë shenjë e mungesës së proteinave

Mund të mos e mendoni kokën tuaj si lëkurë. Por Dr Vanita tha se kjo është “një zonë e lënë pas dore shpesh e lëkurës, e kokës, e cila është thelbësore për rritjen e shëndetshme të flokëve”, kështu që ia vlen t’i tregoni asaj të njëjtën dashuri dhe kujdes që do t’i tregonit fytyrës tuaj.

Nëse po vëreni se flokët tuaj po rrallohen, kjo mund të jetë që trupi juaj ju thotë se janë të ulët në proteina. Proteina e pamjaftueshme gjithashtu mund të çojë në dobësimin e folikulave të flokëve, duke i bërë flokët tanë më të hollë me kalimin e kohës.

Tekstura e ashpër dhe me gunga mund të jetë shenjë e ‘lëkurës së pulës’

Keni copa me gunga dhe të përafërta në krahë, kofshë, faqe apo bark? Atëherë mund të keni një gjendje të zakonshme që prek rreth 40 për qind të të rriturve, sipas Fondacionit Britanik të Lëkurës.

Quhet keratosis pilaris – ose lëkura e pulës. Tekstura e ashpër dhe skuqja shkaktohet nga qelizat e vdekura të lëkurës dhe keratina e fortë që bllokon folikulat e flokëve – kjo është arsyeja pse ju do ta shihni atë vetëm në pikat ku rriten flokët, tha Dr Vanita, transmeton Klankosova.tv.

Ajo përkeqësohet në dimër pasi lëkura e thatë është më e vështirë për t’u eksfoluar natyrshëm, shtoi ajo.

Qepallat e fryra mund të jenë një shenjë e alergjive

Nëse qepallat tuaja janë të fryrë ose të ënjtur, ka shumë mundësi që trupi juaj t’ju paralajmërojë për alergji, tha Dr Vanita.

“Alergjenët si poleni, pezmatimi i kafshëve shtëpiake ose pluhuri mund të shkaktojnë një reaksion alergjik, duke çuar në ënjtje të qepallave dhe simptoma të tjera si kruajtje, skuqje dhe lotim të syve”.

Kjo është një lloj ekzeme që shkaktohet nga kontakti me substanca irrituese që shkakton lëkurën të kruajtje, flluska, tharje dhe plasaritje, sipas NHS.

Vanita tha se mund të shkaktohet nga “ekspozimi ndaj irrituesve të tillë si alkooli i denatyruar, aroma dhe vajrat esenciale në produktet tuaja”.

Hiperpigmentimi mund të jetë një shenjë e ekspozimit të tepërt në diell

A vini re se lëkura juaj po duket e pabarabartë ose po shfaq njolla të errëta?

Kjo quhet hiperpigmentim dhe është një shenjë e dukshme e ekspozimit të tepërt në diell, sipas Dr Vanita. Me kalimin e kohës, fytyra juaj do të zhvillojë njolla të errëta.

Zbokthi i fortë mund të jetë një shenjë e dermatitit seborrheik

Të gjithë keni hasur në skalp të thatë dhe të krisur në një moment ose në një tjetër.

Por nëse keni luspa të verdhë të yndyrshme me tuma në lëkurën e kokës dhe acarim, ose shihni njolla me luspa të kuqe ose më të errëta në veshët, vetullat, gjoksin dhe vrimat e hundës që kruhen jashtëzakonisht, mund të keni një sëmundje të zakonshme të lëkurës të quajtur dermatit seborrheik.

Nëse po kërkoni shampo kundër zbokthit për të qetësuar skalpin tuaj të përflakur, në fakt mund t’i përkeqësoni gjërat, paralajmëroi doktoresha e lëkurës.

Një pengesë e dëmtuar e lëkurës mund të jetë një shenjë e stresit themelor

Nëse keni një pengesë të shëndetshme të lëkurës, kjo do të thotë se keni një shtresë mbrojtëse të lipideve të ceramideve, kolesterolit dhe acideve yndyrore që mbrojnë lëkurën tuaj nga substancat irrituese, alergjenët dhe infeksionet bakteriale, tha Dr Vanita.

Kjo pengesë gjithashtu bllokon lagështinë për t’ju dhënë një çehre të zhdërvjellët dhe rinore.

Por mjeku i lëkurës paralajmëroi se stresi mund të prishë prodhimin dhe ekuilibrin e lipideve që hidratojnë lëkurën, duke komprometuar pengesën mbrojtëse.

Hormonet e stresit si kortizoli gjithashtu mund të çlirohen në të njëjtën kohë, gjë që mund të çojë në rritjen e prodhimit të yndyrës në gjëndrat dhjamore të lëkurës dhe të rezultojë në shpërthime aknesh.

Djersitja e tepërt mund të jetë shenjë e një tiroide tepër aktive

Së fundi, nëse vëreni se jeni duke djersitur tepër, edhe nëse nuk është e nxehtë jashtë ose nuk keni qenë duke ushtruar, Dr Vanita tha se kjo mund të jetë një shenjë e një tiroide tepër aktive.

“Kjo gjendje shpejton metabolizmin tuaj dhe mund të shkaktojë ndjeshmëri ndaj nxehtësisë dhe nervozizëm me ata që shqetësohen për erën e trupit të tyre”, shpjegoi Dr. Vanita.

Edhe pse anti-djersët më të fortë dhe shmangia e veshjeve të ngushta mund ta bëjnë këtë, Dr Vanita këshilloi që të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm nëse problemi vazhdon, në mënyrë që ata t’ju drejtojnë në trajtimin e duhur.

Go to TOP