Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Ministri i Jashtëm Bjellorus dyshohet të jetë helmuar nga Kremlini

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë,Vladimir Makej, dyshohet se u helmua në një operacion sekret nga Kremlini, sipas informacioneve të reja për vdekjen e diplomatit dhe ish-spiunit, i cili vdiq papritur në fundjavë.

Raportet thonë se ai ishte fshehurazi në kontakt me Perëndimin për luftën në Ukrainë dhe po e pengonte Bjellorusinë të bëhej pjesë e Rusisë së Putinit, gjë që i kushtoi atij jetën.

Nuk dihej se ai vuante nga ndonjë sëmundje kronike, por disa raporte thonë se ai pësoi atak në zemër dhe se vdekja e tij “tronditi thellë” presidentin bjellorus Alexander Lukashenko, i cili tani ka frikë për sigurinë e tij.

Diktatori bjellorus thuhet se urdhëroi të zëvendësoheshin të gjithë kuzhinierët, shërbëtorët dhe rojet e tij dhe fëmijëve të tij iu dha mbrojtje shtesë. Një oligark i njohur ruso-izraelit dhe kritik i ashpër i Presidentit Vladimir Putin, Leonid Nevzlin, zbuloi se vdekja e Makeev ishte rezultat i helmimit nga një helm i zhvilluar në një laborator special të FSB-së. Ai citoi burime “të afërta me shërbimet sekrete ruse”, duke pretenduar se “pamja klinike në raste të tilla korrespondon me një atak në zemër ose goditje në tru”.

Makej ishte planifikuar të merrte pjesë në një takim të OSBE-së (Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë) në Poloni këtë javë ku ai duhej të takohej me politikanë kryesorë perëndimorë, ndërsa ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u ndalua të merrte pjesë. Nevzlin pohoi se teoria e helmimit mbështetet nga fakti se diplomati 64-vjeçar nuk kishte probleme shëndetësore dhe bënte një jetë aktive.

Lukashenko i tronditur

Nevzlin arriti në përfundimin se Lukashenko ka frikë se aleati i tij Putin po përgatit një “funeral madhështor” për të. Ai shkroi gjithashtu se Moska nuk është e kënaqur me ngërçin rreth hyrjes së ushtrisë bjelloruse në luftë kundër Ukrainës dhe se Kremlini është gati të përdorë të gjitha levat e presionit ndaj regjimit bjellorus. Eliminimi i pretenduar i Makej ka ndërprerë marrëdhëniet e mbetura të Bjellorusisë me fuqitë perëndimore, sipas kanalit disident rus General SVR në Telegram. “Askush nuk ia fsheh Lukashenkos faktin që kjo është vrasje. Akti ishte një shfaqje pushteti dhe synonte të prishte negociatat e Lukashenkos me Perëndimin dhe Kinën”, shtoi ai. Mackay “bindi aleatët e tij perëndimorë se Lukashenko po mbahet peng nga Putini dhe po detyrohet të ndërmarrë veprime jopopullore nën presionin e presidentit rus për të ruajtur sovranitetin e Bjellorusisë”. Politikani dhe aktivisti rus i opozitës Lev Shlosberg tha se është shumë e vështirë, ose pothuajse e pamundur, të besohet në një shkak natyror të vdekjes së Vladimir Makej. Analisti pro-Kremlinit Sergej Markov tha gjithashtu se kuzhinierët dhe stafi në rezidencën e Lukashenkos u pushuan nga puna, por shtoi se autoritetet bjelloruse hodhën poshtë versionin për helmimin e Makej.

Marrëdhëniet me Perëndimin

Para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 dhe protestave antiqeveritare në Bjellorusi, Makej ishte një nga nismëtarët e përmirësimit të marrëdhënieve bjelloruse me Perëndimin dhe kritikoi Rusinë. Megjithatë, ai shpejt ndryshoi mendje pas protestave që ai pretendonte se ishin nxitur nga agjentë perëndimorë. Pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, Mackay mbajti anën e ashpër të Kremlinit, duke argumentuar se Perëndimi kishte provokuar luftën dhe se autoritetet ukrainase duhet të pajtoheshin me kushtet e paqes të Rusisë. Para fillimit të luftës, Makej premtoi se nuk do të kishte sulme ndaj Ukrainës nga Bjellorusia, por disa ditë më vonë trupat ruse vërtetuan se ai kishte gabuar. Deklarata e Mackay në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në shtator përmblodhi pozicionin e veçantë të Bjellorusisë në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës. Bjellorusia quhet “bashkëpunëtor i agresorit” apo edhe palë në konflikt. Ne thamë dhe vazhdojmë të themi: Bjellorusia kurrë nuk ka mbrojtur luftën. Por ne nuk jemi as tradhtarë”, tha ai, duke iu referuar aleancës së ngushtë të Bjellorusisë me Rusinë. “Ne kemi detyrime aleance dhe ndjekim dhe do të ndjekim me përpikëri frymën dhe shkronjën e marrëveshjeve ndërkombëtare që kemi nënshkruar”, tha ai.

Go to TOP