Bota

Me helikopter në një ndeshje të bejsbollit, kritikohet presidenti meksikan

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador po përballet me një vërshim kritikash pasi marina e Meksikës huazoi një helikopter ushtarak për të fluturuar me këshilltarët në një ndeshje të bejsbollit gjatë një jave trazirash të dhunshme.

Pochi, maskota e klubit Olmecas de Tabasco – e veshur me një kostum breshkash me trup të plotë – ndoqi personelin ushtarak nga një helikopter Airbus Panther që u ul në mes të një stadiumi në shtetin Tabasco, duke habitur tifozët që kishin ardhur për të parë Ligën Meksikane të Bejsbollit ndeshje të enjten.

Lopez Obrador e kritikoi vendimin, edhe pse mbeti e paqartë se kush e kishte nënshkruar atë, raporton nypost.

“Unë nuk jam dakord me të”, u tha gazetarëve në një konferencë shtypi në mëngjes Lopez Obrador, i cili ka prioritet masat shtrënguese si përpjekja për të shitur aeroplanin presidencial të vendit.

Por Lopez Obrador, i cili vjen nga qyteti i afërt i Macuspana, vazhdoi të lavdërojë pasionin për sportin, “Nuk duhet të përdorni as aeroplannët amerikanë gjatë Lojërave All-Star të NBA-së”.

Ai tha se ishte i kënaqur të merrte pjesë në ngjarje qytetare dhe sportive që e afrojnë atë me shoqërinë në të gjithë vendin dhe “lartësojnë vlerat patriotike”.

Kritikë të ndryshëm dolën në mediat sociale për të kritikuar presidentin pas një jave sulmesh të dhunshme të lidhura me krimin e organizuar.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort