Kosova.info

Lufta në Ukrainë – A do të jetë Berlusconi heroi global?

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi beson se ai është personi që mund të bindë mikun e tij të vjetër Vladimir Putin në tryezën e bisedimeve dhe t’i japë fund luftës në Ukrainë dhe synon ta bëjë këtë para Krishtlindjeve, sipas Spectator.

Manjati mediatik 86-vjeçar dëshiron një marrëveshje paqeje, të ndërmjetësuar nga ai vetë, dhe avioni i tij privat tashmë është në gatishmëri, raporton news.sky.

Vittorio Sgarbi, i besuari i Berlusconit dhe tani nënsekretari për kulturën në qeverinë e re të Giorgia Melonit, ka thënë se Berlusconi po mendon veten e tij si ndërmjetësuesin e vetëm të mundshëm.

Ai i tha botimit: “Berlusconi e do bukurinë. Dhe ky është gjesti që ai ka në mendje. Ai beson se mund ta arrijë atë dhe nëse e bën, pa cenuar pozicionin e NATO-s, ai do të hyjë në librat e historisë si një hero global”.

Berlusconi ka luajtur më parë rolin e ndërmjetësit në bisedimet midis Perëndimit dhe Rusisë, veçanërisht në samitin e Romës në 2002, i cili çoi në krijimin e një këshilli të përhershëm NATO-Rusi.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort