Llava e ftohtë përfshin fshatrat pranë vullkanit në Indonezi, lë 37 të vdekur

Të paktën 37 njerëz kanë vdekur pasi përmbytjet e shpejta dhe llava e ftohtë që rrjedh nga një vullkan goditi ishullin perëndimor indonezian të Sumatrës.

Me orë të tëra shiu të dendur të shtunën përfshiu rrëke hiri dhe gurë poshtë malit Marapi, vullkani më aktiv në Sumatra.

Rrëshqitjet e llavës së ftohtë përmbytën dy lagje dhe dëmtuan më shumë se 100 shtëpi, xhami dhe objekte publike.

Autoritetet thonë se numri i të vdekurve mund të rritet duke qenë se 18 persona janë të zhdukur.

Të mbijetuarit treguan se si ikën ndërsa llava e ftohtë – një përzierje e materialit vullkanik dhe guralecave që rrjedhin poshtë shpateve të një vullkani në shi – rrodhi drejt shtëpive të tyre.

“Dëgjova bubullimën dhe zhurmën e ngjashme me ujin e vluar. Ishte zhurma e shkëmbinjve të mëdhenj që binin nga mali Marapi,” i tha agjencisë së lajmeve AFP Rina Devina, një amvise 43-vjeçare nga distrikti Agam.

Go to TOP