SPORT

Koeman: Messi ishte si një tiran edhe në stërvitje, i gjithë qyteti u shokua me largimin e tij

Lionel Messi ishte si një tiran gjatë stërvitjeve te Barcelona – ka thënë trajneri i katalunasve, Ronald Koeman.

Superylli argjentinas që konsiderohet ndër më të mirët në histori të futbollit, këtë verë u largua nga Camp Nou për të nënshkruar me Paris Saint-Germainin.

Koeman ka thënë se 34-vjeçari nervozohej në rast se nuk i fitonte ndeshjet edhe gjatë seancave stërvitore.

Lionel Messi launches attack on Barcelona sporting director Eric Abidal -  CNN

 “Lionel Messi ka lënë gjithçka nën hije. Ai ka qenë i mirë dhe ka fituar. Padyshim që ka pasur lojtarë të mirë përreth, por ai e bënte diferencën”.

“Të gjithë dukeshin më të mirë se që janë falë tij. Kjo nuk është një kritikë, por një vrojtim”.

“E dija sa i mirë është, mirëpo është akoma më mirë kur e sheh nga afër secilën ditë”, ka deklaruar trajneri për Voetbal International duke shtuar se edhe në stërvitje ai ishte shumë serioz dhe donte që të funksionojë gjithçka.

Ai ka thënë se Messi donte të fitojë gjithçka dhe se ishte “një tiran i vërtetë”. Me tej, Koeman ka pranuar se te Barca është vërejtur dukshëm mungesa e argjentinasit që nga largimi.

“Nuk e kam takuar askënd, përveç Johan Cruyffit, me inteligjencën e tij futbollistike. Alfred (Schreuder – asistenti i Koeman) nganjëherë i shpjegonte stërvitjet në anglisht, ndërsa Messi nuk e flet aq mirë. Por, pas disa sekondash e kuptonte”.

“Në sezoni e kaluar nga ai erdhën 50 gola: 30 gola të shënuar dhe 20 asistime. Ka qenë shembull për lojtarët… Me aq shumë lojtarë të rinj, ai e shihte të ardhmen e klubit. Të gjithë donin të fotografoheshin me të, nuk kam parë kurrë diçka të tillë. Kaq i madh ishte ai. Ishte shokuese për gjithë qytetin fakti që ai nuk është më këtu”, ka thënë tutje trajneri.

Adidas Launch Special 'El Retorno' Boot To Celebrate The Legacy Of Lionel  Messi And It's A Serious Throwback