Kabineti britanik mendohet se do të diskutojë aksionin ushtarak kundër luftëtarëve Houthi të Jemenit

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, po mban afër kabinetin këtë mbrëmje, që mendohet se ka të bëjë me sulmet ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar dhe ShBA-së kundër rebelëve Houthi të Jemenit.

Takimi filloi në orën 19:45 të mbrëmjes së sotme, me figura të larta, përfshirë sekretarin e jashtëm, David Cameron.

Kjo vjen pasi një takim urgjent i COBRA-s u mbajt këtë mëngjes, i ndjekur nga një telefonatë mes Sunak dhe presidentit egjiptian Abdul Fattah al-Sisi këtë pasdite.

Downing Street tha se udhëheqësit diskutuan “rritjen shqetësuese të sulmeve të Houthi-ve ndaj anijeve tregtare në Detin e Kuq dhe ndikimin shkatërrues në transportin global, duke përfshirë edhe përmes Kanalit të Suezit”.

“Sunak tha se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të ndërmarrë veprime për të mbrojtur lirinë e lundrimit dhe për të mbrojtur jetët në det”, shtoi një zëdhënës.

Sulmet nga luftëtarët Houthi – si në Izrael ashtu edhe në anijet tregtare në Detin e Kuq – kanë ngjallur frikën për një konflikt më të gjerë në rajonin e prekur tashmë nga lufta në Gaza.

Të martën, një luftanije britanike rrëzoi shtatë dronë të nisur nga luftëtarët Houthi të mbështetur nga Irani në një operacion me forcat amerikane për të zmbrapsur sulmin më të madh me dron dhe raketë deri më tani.

Go to TOP