SPORT

Joshua-Usyk, ekspertët japin parashikimin për super-meçin e peshave të rënda

Anthony Joshua rrezikon titujt e tij botërorë kundër Oleksandr Usyk sonte (e shtunë), por a do të dalë fituesi ylli i peshave të rënda? Ekspertët e Sky Sports kanë bërë parashikimet e tyre për këtë super-përballje.

Joshua mbron rripat e tij WBA, IBF dhe WBO kundër Usyk në peshat e rënda, në meçin që zhvillohet në Tottenham Hotspur Stadium.

A do të qëndrojë Joshua në rrugën për një përplasje të padiskutueshme të titullit botëror kundër Tyson Fury, apo Usyk do të shkaktojë një shqetësim mahnitës?

Ekspertët e mediumit të njohur Sky Sports kanë bërë parashikimet e tyre për këtë super-përballje.

Adam Smith

Mendoj se Joshua hyn në luftë si favorit dhe me të drejtë. Ai tani është dy herë kampion bote i peshave të rënda dhe është rindërtuar nga humbja.

Usyk ka shumë pyetje për t’u përgjigjur, veçanërisht në peshat e rënda, ku ai nuk është dukur i mrekullueshëm deri më tani kundër Chazz Witherspoon dhe Derek Chisora, por ai është një fitues dhe është i pamposhtur. Nëse ai hyn në një ritëm me goditje nga e djathta, mund të jetë një luftë e vështirë për Joshuam.

Në realitet, ajo që me siguri do të ndodhë është se do të ketë një ndeshje e vështirë katër deri në gjashtë raunde për Joshuan.

Por, Usyk me siguri mund ta fitojë këtë luftë. Është një detyrë shumë e rrezikshme për AJ kundër Usyk, i cili ka pritur për 10 vjet për këtë luftë. Ai është një njeri shumë i ndritshëm, inteligjent dhe e ka studiuar Joshuan me përpikëri.

Matthew Macklin

Joshua nuk mund të jetë i pamatur, por unë mendoj se ai do të sulmoj Usykin dhe ndoshta do ta mposht në raundet e fundit.

AJ duhet të jetë i kujdesshëm, sidomos në fillim të raundit të parë.

Sapo raundi i parë të filloj dhe Joshua të ketë gjetur distancën e tij, unë mendoj se ai do të fillojë të bëjë punën me goditje dhe do të bëjë presion.

Joshua është një djalë i madh dhe godet shumë fort. Unë thjesht mendoj se ai do të kapë Usykin – dhe kur të kesh dikë që godet aq fort sa Joshua atëherë ai do ta rrëzojë atë.

Mendoj se meçi do të shkojë diku midis raundit të shtatë dhe të nëntë.

Carl Froch

Unë nuk mund ta shoh këtë luftë duke shkuar në distancë. Unë mendoj se AJ e sulmon Usykin, e ngacmon, e lodh dhe pastaj e mposht.

Nuk mendoj se AJ mund ta rrezojë atë herët, sepse Usyk do të jetë shumë i mprehtë dhe do t’i provoj goditjet me të djathtën. AJ duhet ta lodhë atë, me atë peshë dhe madhësi të shtuar, dhe pastaj ai me të vërtetë mund të dominojë.

Besoj se AJ do ta shkatërrojë atë. Ai ose do ta rrëzojë me një goditje të vonshme ose do të detyrojë një ndërprerje të meçit.

Nëse AJ hyn aty dhe e rrëzon Usykin, i cili është një luftëtar shumë i mirë, atëherë ai me të vërtetë duhet të respektohet.

George Groves

Mendoj se Joshua do të godasë me një goditje të rëndë që do të jetë një thirrje e vërtetë zgjimi për Usyk në kategorinë e peshave të rënda. Usyk po jep një mendim për një luftë të barabartë, por mendoj se Joshua do të fitojë ndeshjen e parë.

Thënë kështu, unë përfundimisht nuk do të përjashtoja një fitore të Usyk. Nëse Usyk kalon tre raundet e para dhe vendoset në luftë, mund të ketë disa goditje të vërteta për Joshuan dhe këndin e tij për të luftuar. Unë mund të shoh një ndërprerje të Usyk në pjesën e dytë të luftës.

Do të shkoja për Joshuan, por ju nuk mund ta anashkaloni plotësisht Usykin.

Johnny Nelson

Joshua fiton me ndërprerje meçin. Usyk do të përpiqet të bëjë presion mbi AJ që të punojë me një ritëm me të cilin nuk është mësuar, por kur Usyk kupton se ai nuk e dëmton besimin e AJ, ose e detyron AJ të marrë vendime të gabuara, atëherë ai do të dëshpërohet në pjesën e dytë të luftës.

Usyk do të përpiqet të rrisë presionin nga raundi i gjashtë e tutje, sepse Joshua ndoshta do të jetë përpara në rezultat. Kjo është kur do të bëhet interesante, dhe kjo është kur ju do të shihni nokautin.

Luftëtarët do të lëndohen dhe ata do të bëjnë gabime. Të dy ata mund të rrezikohen ose të lëkunden të paktën.

Ne e dimë që AJ definitivisht mund të dëmtojë një luftëtar. Ai është mjaft i mprehtë dhe mjaft i zgjuar për të marrë një fitore midis raundit të nëntë dhe të 11-të.

Dave Coldwell

Nëse është Oleksandr Usyk që kam parë në peshën e rëndë deri më tani, atëherë AJ do të fitojë luftën. Por, ne mund të shohim një version tjetër të Usyk. Ai që vendos kurthe dhe i bën kundërshtarët të punojnë shumë.

AJ ka një goditje të shpejtë. Ka një goditje e madhe, lulëzon në peshat e rënda. Unë mendoj që herët, ai do të përpiqet ta mbajë Usykun jashtë ekuilibrit dhe të synojë trupin për ta ngadalësuar atë dhe për të hequr mprehtësinë e tij.

Sa herë që Usyk i vendos duart rreth veshëve, atëherë AJ duhet të jetë i zgjuar dhe të punojë në trup, në vend që të godas dorashkat. Goditje në trup dhe përfundim në kokë.

Do të jetë një luftë vërtet e mirë, por për shkak të avantazhit të madhësisë, unë ende mendoj se AJ e mposht atë. Ndoshta në pjesën e dytë të luftës.

Shfaq më shumë
//chooxaur.com/4/3473483