Itali, të paktën 10 të vdekur dhe 50 të zhdukur në dy anije të përmbytura

Në ujërat italiane dhe ujërat ndërkombëtare raportohet se kanë humbur jetën të paktën 10 të vdekur dhe 50 të zhdukur në dy anije të përmbytura.

Të zhdukurit po udhëtonin me një varkë me vela, 12 persona u shpëtuan nga roja bregdetare, njëri prej të cilëve vdiq. Anija tjetër në ujërat ndërkombëtare

Të paktën 50 emigrantë thuhet se janë të zhdukur për shkak të përmbysjes së varkës me vela me të cilën po udhëtonin, rreth njëqind milje nga brigjet e Kalabrisë së Italisë.

Një anije tregtare erdhi në shpëtimin e anijes dhe më pas transferoi 12 emigrantët e mbijetuar në një njësi të Rojës Bregdetare e cila më pas zbarkoi në Roccella Ionica, raporton rainews.it.

Dhjetë trupa u gjetën të hënën në kuvertën e poshtme të një varke druri në Mesdheun qendror nga shpëtuesit nga Nadir, një anije e operuar nga organizata bamirëse gjermane.

Organizata bamirëse tha se shpëtoi 51 njerëz që ishin në bordin e anijes që po fundosej, e cila besohet se ishte nisur nga Tunizia.

Gjatë natës të së dielës, 173 persona mbërritën me tre varka në Lampedusa, duke përfshirë tre të mitur. Anijet ishin larguar nga Zaëia në Libi dhe po transportonin njerëz nga Bangladeshi, Sudani, Siria dhe Egjipti.

Go to TOP