Ish-ambasadori amerikan dënohet me 15 vjet burg për spiunazh për Kubën

Një ish-ambasador amerikan u dënua të premten në Miami me 15 vjet burg për dekada spiunazh për Kubën, armikun historik të Uashingtonit.

Shtatëdhjetë e tre vjeçari Victor Manuel Rocha, i arrestuar në fillim të dhjetorit, u akuzua si spiun i qeverisë komuniste në Havana, ndërsa ndërtonte një karrierë në diplomacinë amerikane.

Ai kishte akses në dokumente të klasifikuara dhe ndikim në politikën e jashtme amerikane.

Ish-diplomati, i cili u deklarua fajtor, u dënua “me dënimin maksimal të parashikuar me ligj”, njoftoi gjykata në Miami.

Ai rast është “një nga infiltrimet më të gjata që prek nivelet më të rëndësishme, sepse është një agjent i huaj brenda shtetit amerikan”, tha Ministri i Drejtësisë Merrick Garland (Merrick) në kohën e aktakuzës.

“Rocca punoi si agjent i fshehtë i shtetit kuban për më shumë se 40 vjet” përpara se Byroja Federale e Hetimit (FBI) ta zbulonte atë, tha Gallrand në atë kohë.

Diplomati i dënuar kishte poste të larta në diplomacinë amerikane përpara se të përfundonte karrierën e tij në Departamentin e Shtetit si ambasador në Bolivi nga viti 2000 deri në vitin 2002.

Ai ishte gjithashtu anëtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare nga viti 1994 deri në 1995 nën Presidentin Bill Clinton gjatë presidencës së Bill Clinton.

Ai ishte në ambasada të shumta amerikane në Amerikën Latine, përfshirë Havanën. /Kosova.info/

Go to TOP