Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Çeku e quan “të pamatur” reagimin e ambasadorit gjerman: Shtëpinë e Xhafer Devës do ta kryejmë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka thënë se restaurimi i shtëpisë monument të Xhafer Devës, u pezullua si rezultat i një reagimi “të pamatur” të ambasadorit gjerman në Kosovë, Joern Rohde.
Ai tha se reagimi i Rohdes e lidhi restaurimin si një rehabilitim të mundshëm të një figurë kolaboracioniste të nazizmit, por sipas tij, kjo nuk ka qenë e vërteta.

“Shtëpia e Xhafer Devës e mori një drejtim të paparashikueshëm në fillim, për shkak të një Tweet-i, besoj unë, koxha të pamatur të ambasadorit gjerman në Kosovë sepse këtë restaurim, që kishte qëllim me ia kthy në funksion qytetarët, atë monument, atë shtëpi, e cilësoi si një lloj rehabilitimit të një figure kolaboracioniste të nazizmit e kështu me radhë”, ka thënë Çeku në Pressing të T7.

Sipas tij, reagimi i ambasadorit gjerman ka qenë i ngutshmëm, i pasaktë dhe i padrejtë, por ka thënë se projekti për restaurimin e shtëpisë do të përfundojë.

“Për momentin u pezullua sepse kemi pasur nevojë me sqaru këtë situatë, kemi pasur shumë presione ndërkombëtare nga qarqe të ndryshme. Ky projekt duhet me vazhdu, s’kemi çare pa e kry”, deklaroi ai.

Go to TOP