Gati 1,400 të arrestuar nga protestat në Rusi që demonstruan kundër vendimit të Putinit

Gati 1,400 njerëz në 38 qytete ruse janë arrestuar që protestuan kundër vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm, tha grupi i pavarur i monitorimit të protestave OVD-Info.

Shqetësimi për rekrutimin ka bërë fluturimet jashtë Rusisë të shiten shpejt, dhe lideri i opozitës i burgosur, Alexei Navalny, bëri thirrje për demonstrata masive kundër mobilizimit.

Putin urdhëroi draftin ushtarak në një fjalim televiziv në të cilin ai gjithashtu njoftoi lëvizjet për të aneksuar katër provinca të Ukrainës dhe kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore për të mbrojtur Rusinë, duke deklaruar: “Nuk është një bllof”.

Moska planifikon të rekrutojë rreth 300 mijë trupa dhe mund të jetë lëvizja më e rrezikshme politike e brendshme e dy dekadave të Putinit në pushtet, pas muajve të premtimeve të Kremlinit se nuk do ta bënte një gjë të tillë.

“Edhe ky mobilizim i kufizuar ka të ngjarë të jetë shumë i papëlqyer nga pjesë të popullsisë ruse. Putini po pranon një rrezik të konsiderueshëm politik me shpresën për të gjeneruar fuqinë luftarake shumë të nevojshme”, paralajmëroi Ministria e Mbrojtjes në konferencën e saj të përditshme në Twitter.

“Ky veprim është në fakt një pranim se Rusia ka shteruar furnizimin e saj me vullnetarë të gatshëm për të luftuar në Ukrainë”.

Go to TOP