Zyrtarët rusë fshehurazi Putinit kontaktojnë Perëndimin për të nxitur negociatat paqësore

Raportet për makinacionet e prapaskenave në Kremlin – duke përfshirë sugjerimet për komplot nga figura të caktuara që e shohin pozicionin e presidentit rus, Vladimir Putin si gjithnjë e më të prekshëm – janë bërë gjithnjë e më të zakonshme që nga aneksimi i katër rajoneve të Ukrainës.

Duke iu rikthyer për një moment vlerësimit të ri të lëshuar nga Instituti për Studimin e Luftës, ai vendim besohet nga shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase Kyrylo Budanov se “ka ndezur një përçarje brenda Kremlinit, e cila ka të ngjarë të intensifikohet si Ukrainë. çliron më shumë territore”.

Budanov deklaroi se elitat e Kremlinit kryesisht nuk e mbështetën aneksimin e rajoneve Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk dhe Luhansk përpara se të siguronin ato territore, duke bërë që shumë zyrtarë të kontaktojnë homologët e tyre perëndimorë për të shprehur mosinteresimin e tyre për vazhdimin e luftës në Ukrainë, raporton skynews.

Sipas ukrainasit, disa zyrtarë të Kremlinit filluan të avokojnë për negociata me Ukrainën me homologët e tyre perëndimorë, ndërsa komanda ushtarako-politike ruse komplotoi sulme me raketa për të trembur ukrainasit në negociata.

ISW tha se ky pretendim ishte “në përputhje me fluksin e raportimeve perëndimore për kritikat e drejtpërdrejta të Putinit brenda Kremlinit më pak se një javë pas aneksimeve” dhe se kanalet Telegram të lidhura me Wagner Group vunë në dukje gjithashtu shfaqjen e pro-luftës dhe pro- fraksionet e negociatave brenda Kremlinit brenda të njëjtit afat kohor.

“Këto vëzhgime ngrenë mundësinë që sugjerimet nga persona të brendshëm për gatishmërinë e Kremlinit për t’u përfshirë në negociata serioze mund të mos pasqyrojnë pikëpamjet e vetë Putinit ose ndonjë vendim që ai ka marrë, por mund të jenë pjesë e përpjekjeve të atyre që kanë humbur argumentin e brendshëm me të për të bindur. Perëndimi dhe Ukraina të ofrojnë lëshime me shpresën për ta sjellë atë në këndvështrimin e tyre”, përfundon ai.

Ndryshe, Ministri i Mbrojtjes së SHBA-së, Lloyd Austin dhe homologu rus, Sergey Shoigu kanë biseduar gjatë javës së kaluar në telefon rreth luftës në Ukrainë.

Go to TOP