Kosova.info

Duhet ta përfshini me patjetër në dietën tuaj! Ja superushqimi që mbron nga osteoporoza dhe diabeti

Është i pasur me lëndë ushqyese të vlefshme, por jo të gjithë e dinë dhe akoma më pak e përfshijnë në dietën e tyre. Por kur të mësoni se sa shumë mund t’i ofrojë shëndetit rrenja e selinos, patjetër do të gjeni mënyra për ta përfshirë atë në dietën tuaj.

Është një perime bulboze dhe leshore, e njohur në Evropë që nga kohërat e lashta. Provat e disponueshme tregojnë se grekët dhe romakët e lashtë e përdornin selinonë për qëllime mjekësore dhe fetare, madje edhe si afrodiziak. Ky varietet, siç tregon edhe emri i tij, kultivohet për rrënjën dhe jo për kërcellin e gjelbër të bimës.

Avantazhi i madh i selinosë është se do ta gjeni të disponueshëm në treg gjatë gjithë vitit, megjithëse sezoni i tij konsiderohet veçanërisht nga vjeshta deri në fillim të pranverës. Është gjithashtu një ushqim shumë i gjithanshëm, pasi mund ta konsumoni në mënyra të ndryshme: i papërpunuar në copa, i grirë në sallata, i gatuar ose i bërë pure në supa, i pjekur në kubikë ose i skuqur në formën e patatinave.

Rrënja e selinos është në thelb një superushqim, që “fsheh” shumë substanca të rëndësishme për shëndetin. Është veçanërisht i pasur me fibra dietike (11% e marrjes së rekomanduar ditore), vitaminë C (21%), vitaminë K (80%), vitaminë B6 (13%), fosfor (18%), kalium (13%) dhe Mangani (12%).

Vitamina K, veçanërisht ajo që përmbahet në ushqime të tilla si rrënja e selinos, luan një rol kyç në shëndetin e kockave, duke reduktuar rrezikun e frakturave dhe duke mbrojtur kundër osteoporozës.

Përveç kësaj, përmbajtja e lartë e vitaminës C e bën atë një ushqim shumë të rëndësishëm për shëndetin e zemrës dhe reduktimin e rrezikut të hipertensionit.

Shëndeti kardiovaskular përmirësohet edhe nga kaliumi, me rrënjë selino që përmban një sasi të mjaftueshme të këtij komponenti. Një përfitim tjetër jashtëzakonisht i rëndësishëm i gjetur nga një studim i madh mbi rolin e frutave dhe perimeve në reduktimin e rrezikut të diabetit të tipit 2 është se perimet me rrënjë, të tilla si rrënja e selinos, ishin veçanërisht efektive (European Journal of Clinical Nutrition, 2012).

Nëse dëshironi të shtoni rrënjë selino në dietën tuaj, zgjidhni rrënjë të forta dhe të rënda për madhësinë e tyre. Nëse kërcellet janë ngjitur, ato duhet të duken të freskëta. Ruani rrënjën e selinos në një vend të freskët dhe mundësisht të errët, duke siguruar kështu një jetëgjatësi më të gjatë. Përdorni një thikë për të hequr të gjithë lëkurën dhe shijoni.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort