Donacionet dhurohen teksa Ukraina mban zi për dhjetëra të vrarë në sulmin ajror rus

Donacionet u dhanë të martën për të ndihmuar në rindërtimin e spitalit kryesor të fëmijëve në Kiev, ndërsa Ukraina mban zi për të paktën 41 njerëz të vrarë gjatë një sulmi të madh raketor rus në kryeqytetin ukrainas dhe qytete të tjera një ditë më parë.

Kreu i misionit të OKB-së për monitorimin e të drejtave të njeriut tha se sulmi i së hënës në spitalin Okhmatdyt ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga një goditje e drejtpërdrejtë nga një raketë ruse, duke cituar analizën e vet. Moska tha se objekti mjekësor u godit nga zjarri ukrainas kundër raketave, pa dhënë prova.

Operacionet e shpëtimit në spital përfunduan herët të martën, me dy të vdekur dhe dhjetëra të plagosur pasi një pjesë e objektit mjekësor u shndërrua në rrënoja.

“Të gjithë pacientët nga Okhmatdyt u transferuan në objekte të tjera mjekësore,” tha Presidenti Volodymyr Zelenskiy, i cili po udhëton në Uashington për të marrë pjesë në një samit të NATO-s ku Kievi shpreson të marrë më shumë furnizime të mbrojtjes ajrore nga aleatët e tij.

Go to TOP