SPORT

Çmenduria e Barcelonës për katër transferime – ku po i gjejnë paratë katalunasit

Barcelona thuhet se shpreson të ndajë 200 milionë euro për të shpenzuar për katër lojtarë gjatë afatit kalimtar të verës.

Sulmuesi i Bayern Munichut, Robert Lewandowski është prioriteti kryesor i klubit, por skuadra e Xavit është gjithashtu e vendosur të tërheqë yllin e Manchester Cityt, Bernardo Silva, anësorin e Leeds, Raphinha dhe mbrojtësin e Sevillas, Jules Kounde.

Mundo Deportivo raporton se ata kërkojnë të fitojnë para duke shitur 15 për qind të të drejtave të tyre televizive në një marrëveshje me vlerë rreth 360 milionë euro.

Ata kanë njoftuar tashmë shitjen e 10 për qind të të drejtave të tyre televizive gjatë 25 viteve të ardhshme firmës amerikane të investimeve Sixth Street Partners – por ata ende duhet të shesin më shumë nëse duan të lëvizin lirshëm në treg.

Klubi shpreson të shesë pjesën e dytë të të drejtave të tyre televizive deri më 17 korrik – data kur ata fillojnë turneun e tyre në Shtetet e Bashkuara, i cili përfshin katër ndeshje, njëra prej të cilave është Real Madrid.

Nëse marrëveshja përfundon dhe ata janë në gjendje të blejnë katër lojtarët, ata do të kenë ende hapësirë ​​për të bërë dy nënshkrime të tjera nga Chelsea.

Skuadra e Xavit është e interesuar për mbrojtësit spanjollë me përvojë, Cesar Azpilicueta dhe Marcos Alonso.

Marrëveshja e tyre e parë për të drejtat televizive do të thotë se ata mund ta mbyllin vitin financiar pa humbje.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ata mund të bëjnë nënshkrime të reja ose të regjistrojnë Andreas Christensen dhe Franck Kessie të cilët tashmë kanë nënshkruar me klubin.

Anëtarët e Barcelonës votuan në favor të shitjes së një pjese të shitjes me pakicë, Barcelona Licensing and Merchandising (BLM) dhe një pjesë të të ardhurave të ardhshme të të drejtave televizive, javën e kaluar.

Në atë kohë presidenti i klubit Joan Laporta tha se marrëveshjet mund të mblidhnin deri në 700 milionë euro. 

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort