Blinken sheh një rrugë drejt paqes, rindërtimit dhe sigurisë rajonale të Gazës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken përfundoi turneun e tij të fundit në Lindjen e Mesme të enjten në bisedime me presidentin egjiptian, Abdel Fattah el-Sissi ndërsa zyrtarët amerikanë pretenduan sukses modest në marrjen e mbështetjes së gjerë rajonale për planifikimin për rindërtimin dhe qeverisjen në Gaza pas përfundimit të luftës së Izraelit me Hamasin.

Por kjo është e pasigurt sepse qeveria e ekstremit të djathtë të Izraelit e udhëhequr nga kryeministri, Benjamin Netanyahu nuk është në bord me disa pika kyçe dhe mbetet e paqartë nëse mund të bindet t’i pranojë ato, raporton Associated Press.

Megjithatë, Blinken siguroi përkrahje nga vendet arabe dhe myslimane që më parë hezitonin për të filluar planifikimin e pasluftës për Gazën në diskutime me liderët e Turqisë, Jordanisë, Katarit, Emirateve të Bashkuara Arabe, Arabisë Saudite, Bahreinit dhe Autoritetit Palestinez mbi misioni njëjavor, i katërti i tij në Lindjen e Mesme që nga fillimi i luftës në tetor.

Fitimi i miratimit për shqyrtimin e skenarëve pas konfliktit së bashku me zbutjen e frikës së ripërtërirë se lufta në Gaza mund të përhapej ishin qëllimet kryesore të Blinken.

Secili vend – së bashku me Greqinë, të cilën Blinken e vizitoi gjithashtu – u zotuan të marrin pjesë në planifikimin e përgjithshëm.

Go to TOP