Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Begaj: Coptohej para 110 vjetëve, sot Shqipëria në KS të OKB-së|Foto-Video

Me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, krerët e shtetit të Shqipërisë e Kosovës, u mblodhën për të kremtuar në Vlorë.

Presidentët Bajram Begaj e Vjosa Osmani, kryeministrat Edi Rama e Albin Kurti dhe kryetarët e Kuvendit, Lindita Nikolla e Glauk Konjufca, vendosën edhe kurora lulesh pranë monumentit të pavarësisë.

Në fjalën e tij, presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, tha se Vlora fton të gjithë që të festojnë këtë ditë të madhe.

Pasi risolli në vëmendje copëza të hitorisë së Shqipërisë, deri në shpalljen e pavarësisë, Presidenti Begaj tha se ngritja e flamurit në Vlorë, nuk ishte dhuratë.

“Pavarësia e Shqipërisë ishte dhe mbetët vepër e madhe e kombit shqiptar, e brezave dhe patriotëve të panumërt që jetësuan vullnetin e popullit”, tha presidenti shqiptar.
“Ishte trimëria e djelmërisë kosovare dhe asaj mbarë shqiptare, që me heroizmin dhe qëndresën e tyre, i dolën zot vatanit dhe i demonstruan botës, shenjtërinë e lirisë”, tha kreu i shtetit shqiptar.

Ai tha se tani, Shqipëria është aleat i besuar i SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe vendeve të tjera mike.

“Nëse para 110 vjetëve diskutohej copëzimi i trojeve shqiptare, sot Shqipëria si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, luan një rol të rëndësishëm për ruajtjen e paqes, sigurisë dhe promovimin e demokracisë”, u shpreh Begaj.

Ai tha se kombi shqiptar ka sakrifikuar si asnjë tjetër në rajon. “Por sot Kosova është shtet i lirë dhe i pavarur që synon integrimin në BE dhe në NATO”.

Më tej presidenti Begaj deklaroi se Shqipëria mundet dhe duhet të mbështesë fuqizimin e Kosovës.

“Të jetë zëri i saj sa herë që të jetë e nevojshme, bashkudhëtare dhe mbështetëse e palëkundur në rrugëtimin e saj euro-atlantik”, deklaroi presidenti Begaj.

Ai tha se patriotët e pavarësisë që nderohen sot, janë shembulli më i mirë i bashkimit për interesa kombëtare.

Go to TOP