Kosova.info

Barcelona po bën gjithçka për të nënshkruar një sulmues –  Lewandowski dhe Haaland në krye të listës

Synimi kryesor që Barcelona ka në afatin e ardhshëm kalimtar të verës është të nënshkruajë me një sulmues, me klubin që fokuson të gjitha përpjekjet e tyre në gjetjen e parave të nevojshme për të financuar një lëvizje të tillë.

Megjithatë, inflacioni ka ndikuar në treg, ku çmimet e sulmuesve cilësorë janë rritur në qiell gjatë muajve të fundit. Ndërkohë, Barcelona ende duhet të largojë lojtarë të tillë si Philippe Coutinho, Miralem Pjanic, Samuel Umtiti, Antoine Griezmann dhe Francisco Trincao në mënyrë që të krijojë hapësirë ​​në kufirin e pagave të tyre.

Robert Lewandowski është njëri nga objektivat e mundshëm pas eliminimit të Bayern Munichut nga Villarreali në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Cilësia e tij është e padyshimtë, por çmimi i tij është i lartë dhe është e dyshimtë nëse Barcelona është e gatshme të shkojë për një opsion afatshkurtër në Lewandowskin ose të lëvizë për një sulmues të ri, premtues.

Sulmuesit polak i ka mbetur edhe një vit kontratë me Bayernin dhe çmimi i tij vlerësohet të jetë rreth 60 milionë euro, një shifër shumë e lartë duke pasur parasysh që sulmuesi në gushtin e ardhshëm mbush 34 vjeç.

“Por, ai është shumë i mirë”, thonë njerëzit në Barcelonë kur merren në pyetje për këtë.

Dhe më pas mbetet të shihet se çfarë do të bëjë klubi gjerman në rastin e tij. Disa ditë më parë, drejtori ekzekutiv i Bayernit, Oliver Kahn, pohoi se është i qetë për gjithë këtë situatë, pasi synimi i tyre është rinovimi i kontratës së tij.

Ndërkohë agjenti i Lewandowskit, Pini Zahavi, po bën të pamundurën për të gjetur ofertën më të mirë financiare. Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta ka një marrëdhënie të shkëlqyer me Zahavin dhe ata kanë bërë biznes së bashku në të kaluarën.

Barcelona mund të luajë kartën e Zahavit për aq kohë sa ka fondet e nevojshme për nënshkrimin e tij. Megjithatë, ylli polak nuk është opsioni i vetëm që ata kanë.

Erling Haaland

Barcelona ka qenë duke u përpjekur për të nënshkruar me yllin e Borussia Dortmund, Erling Haaland për një kohë të gjatë, ku Laporta madje është takuar me agjentin e tij Mino Raiola në disa raste.

Xavi Hernandez ka pasur gjithashtu një bisedë me 21-vjeçarin për të shpjeguar planet e tij te Barcelona. Haalandit i pëlqen opsioni për të shkuar te Barça, ​​por ai ka tërhequr interesim edhe nga klube të tjera shumë të fuqishme që janë në një pozicion më të mirë financiar, si Real Madrid, Bayern Munich dhe Manchester City.

Çështja kryesore e Barcelonës është se ata nuk mund të konkurrojnë në aspektin financiar me klubet elitare evropiane, të cilët mund të investojnë më shumë para në financimin e një lëvizjeje të tillë.

Katalunasit janë në bisedime për të arritur një marrëveshje me fondin e investimeve CVC, por edhe nëse ata marrin një nxitje financiare nga atje, ata do të duhet të largojnë disa lojtarë.

Një lëvizje për Haaland mund t’i kushtojë Barcelonës rreth 250 milionë euro, nga të cilat 75 milionë euro do të ishte tarifa e transferimit të paguar te Dortmundi. Ata gjithashtu do të duhet të mbulojnë kërkesat e tij për pagë dhe t’i ofrojnë Raiolës rreth 60 milionë euro për sa i përket komisionit të tij.

Rafale Leao, Gabriel Jesus, Darwin Nunez…

Këto tre opsione shihen gjithashtu si të shtrenjta.

Rafael Leao është i preferuari i Laportës nga të tre, por Milani nuk po planifikon ta shesë atë dhe duan të rinovojnë kontratën e tij, me çmimin e tij që llogaritet në 50 milionë euro.

Ndërkohë, Darwin Nunez është një futbollist që Barcelona e monitoron prej kohësh.

Benfica është e gatshme të përfitojë nga ai dhe aktualisht ka disa klube që e duan, por do të duhet të paguajnë nga 75 deri në 100 milionë euro për të nënshkruar me të.

Më i liri nga këto tre opsione është ai i Gabriel Jesus, i cili mund të largohet nga Manchester City nëse klubi i Ligës Premier arrin të nënshkruajë me Haaland në verë.

Me kontratën e tij deri në vitin 2013, një lëvizje për sulmuesin brazilian mund t’i kushtojë Barcelonës rreth 30 milionë euro.

escort mersin - izmir escort