Kosova.info

Bajamet janë miku më i mirë i shëndetit të grave

Ne zbulojmë katër përfitime shëndetësore të vërtetuara shkencërisht të bajameve dhe mënyra të thjeshta për t’i përfshirë ato në dietën tuaj.

Bajamet janë ushqyese

Një porcion me bajame, rreth një çerek filxhani ose 23 arra të plota, është i pasur me yndyrna të shëndetshme për zemrën, plus 6 gram proteina me bazë bimore dhe 4 gram fibra, gjysma e vlerës tuaj ditore të vitaminës E dhe 20% magnez, dhe vitamina B dhe pak kalcium, hekur dhe kalium.

Vitamina E është një antioksidant që mbron qelizat nga dëmtimi që çon në plakje të parakohshme dhe sëmundje. Përveç kësaj, ai mbështet imunitetin, zvogëlon inflamacionin, nxit vazodilatimin për të përmirësuar rrjedhën e gjakut dhe shoqërohet me mbrojtjen kundër sëmundjeve neurodegjenerative, duke përfshirë sëmundjen e Alzheimerit.

Magnezi luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të trurit, rregullimin e humorit, gjumit, sheqerit në gjak dhe presionit të gjakut. Të gjithë lëndët ushqyese që gjenden tek bajamet ndihmojnë në përmirësimin e densitetit të kockave.

Bajamet janë të pasura me antioksidantë

Bajamet janë një burim i vlefshëm i antioksidantëve dhe përqendrimi më i lartë i tyre gjendet në lëkurën kafe të arrës. Në një studim të financuar pjesërisht nga Bordi i Bajameve të Kalifornisë, studiuesit vunë re një reduktim prej 27% të biomarkerëve të stresit oksidativ të gjakut tek burrat dhe gratë që konsumonin 70 gram bajame në ditë për një muaj.

Stresi oksidativ është ndryshimi midis prodhimit të radikaleve të lira të rrezikshme dhe aftësisë së trupit për të neutralizuar efektet e tyre negative. Sipas shkencëtarëve, rezultati pozitiv u arrit falë antioksidantëve nga bajamet.

Bajamet përmirësojnë tretjen

Të dy bajamet e papërpunuara dhe të pjekura janë prebiotikë, që do të thotë se ato ushqejnë baktere të dobishme tretëse që përmirësojnë imunitetin dhe shëndetin mendor, si dhe reduktojnë inflamacionin. Një studim i kohëve të fundit u krye në të cilin nxënësve iu dha rastësisht një rostiçeri me bajame ose krisur.

Pas tetë javësh, studentët që konsumuan bajame panë ndryshime të rëndësishme në përbërjen e mikrobiomës, duke përfshirë një reduktim të baktereve patogjene dhe një rritje të diversitetit bakterial, të shoqëruar me efekte të dobishme duke përfshirë kontrollin e peshës, funksionin e insulinës, rregullimin e kolesterolit dhe uljen e inflamacionit.

Bajamet mbështesin shëndetin e zemrës

Falë vetive të tyre të dobishme, bajamet mbrojnë zemrën. Arrat mbështesin ose rrisin kolesterolin e mirë HDL ndërsa ulin kolesterolin e keq LDL.

Bajamet dhe arrat e tjera ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe përmirësojnë funksionin e enëve të gjakut, që do të thotë se ndihmojnë enët e gjakut të relaksohen dhe zvogëlojnë ngurtësinë arteriale.

Në një studim, njerëzit me kolesterol të lartë u ndanë në dy grupe, u vunë në një dietë për uljen e kolesterolit dhe iu dhanë rastësisht ose 43 gramë bajame ose kifle pa arra me të njëjtën përmbajtje kalori.

Pas dy javësh, ata që hëngrën arra kishin nivele më të ulëta të LDL, ndërsa HDL mbeti e pandryshuar dhe yndyra e belit dhe ijeve u ul.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort