Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

A ju ndihmon ananasi të flini më shpejt?

Ndërsa këshillat e TikTok-ut ndonjëherë janë të panevojshme, ato mund të jenë një burim i shkëlqyeshëm i hakimeve vërtet të dobishme për gjithçka – nga moda te ushqimi.

Një këshillë që po bën xhiron e platformës së mediave sociale tani duket pak e pavlerë në shikim të parë. Por sipas një eksperti, kjo nuk është një ide e keqe.

Në një video që ka mbledhur mbi 43 mijë shikime, 21-vjeçarja Emma Leigh tregon përfitimet e ngrënies së ananasit për të promovuar gjumë më të mirë.

Ajo pohon se konsumimi i frutave tropikale para gjumit e ndihmon atë “të flejë më shpejt dhe të bëjë gjumë shumë më të thellë”, duke ia rekomanduar atë kujtdo që lufton për të pushuar mirë natën, shkruan “Metro”, transmeton Klankosova.tv.

“Ngrënia e ananasit ose pirja e lëngut të freskët të ananasit para gjumit është treguar se rrit shënuesit e melatoninës në tru deri në 266 për qind”, shpjegon Max Kristen, trajner i gjumit.

Për më tepër, ai thekson se përmbajtja e lartë e ujit në fruta mund të ndihmojë në mbajtjen e trupit tuaj të funksionojë në formë të mirë dhe t’ju lejojë të flini pa ndërprerje, siç mund të jenë efektet e tij anti-inflamatore.

Fatkeqësisht, megjithatë, nuk është një zgjidhje magjike dhe Max nuk pajtohet me disa nga informacionet që përhapen në TikTok.

“Vetëm ananasi nuk ka gjasa të ketë një efekt të rëndësishëm qetësues të menjëhershëm në gjumë”, thotë ai. “Çdo përfitim i mundshëm ka më shumë gjasa të jetë gradual dhe i lidhur me mirëqenien e përgjithshme dhe jo një ndihmë të menjëhershme dhe të dukshme për gjumë”.

“Nëse jeni duke kërkuar për ushqime që mund të ndihmojnë gjumin, merrni parasysh opsionet që janë më të njohura për cilësitë e tyre të nxitjes së gjumit, si qumështi i ngrohtë, çajrat bimorë si kamomili ose karbohidratet komplekse që mund të nxisin prodhimin e serotonin, si drithërat”, rekomandon Max.

Go to TOP