A e dini se limoni ndihmon në humbjen e peshës?

Limoni është një frut popullor që është shumë i shëndetshëm dhe mund të ndihmojë ata që duan të humbin peshë. Sipas dietologes Rohini Patil, ky frut i shijshëm është i pasur me vitaminë C, nuk përmban shumë kalori, ndihmon në një ndjenjë më të gjatë hidratimi dhe ka një efekt pozitiv në tretje dhe metabolizëm.

Gjithashtu, konsumimi i limonëve mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur për më gjatë, gjë që ndikon në marrjen e përgjithshme më të ulët të kalorive gjatë ditës, raporton Health Shots. Kjo është arsyeja pse, nëse doni të humbni peshë dhe të përfshini më shumë limon në dietën tuaj, dietologia ka veçuar pesë mënyra se si mund ta bëni këtë dhe të shihni ndryshime në trupin tuaj.

Në çfarë mënyrash mund ta përfshini limonin në dietën tuaj?

Një nga mënyrat më të njohura për të konsumuar limon është në ujin me limon. Nutricionistja thekson: “Pini një gotë ujë me limon në mëngjes për të përmirësuar tretjen dhe metabolizmin. Shtrydhni lëngun e një limoni dhe shtoni në një gotë me ujë. Mund ta pini këtë pije të nxehtë ose të ftohtë, por do të ketë një efekt më i mirë nëse uji është më i ngrohtë.”

Përveç ujit, limoni përdoret shpesh edhe në sallata, pra lëng limoni. Patil shpjegon se “shtimi i lëngut të limonit në sallata do të japë një shije të veçantë dhe do të ndihmojë në uljen e kalorive nga vaktet e rënda”. Limoni është një përbërës popullor që përdoret edhe në përgatitjen e pjatave të tjera.

Nutricionistja pohon se duke shtuar limon në vakte, “përmirësoni shijen dhe strukturën e ushqimit pa marrë kalori shtesë duke marinuar në lëng limoni”, gjë që ndikon në marrjen e përgjithshme të kalorive, transmeton Health Shots.

Edhe pse uji me limon është zgjedhja më e popullarizuar, mund të provoni edhe çajin me limon. “Ju mund të bëni një çaj të shijshëm limoni për ta shtuar në dietën tuaj për humbje peshe. Shtimi i lëngut të limonit në çaj bimor ose jeshil ndihmon në rritjen e sasisë së antioksidantëve të konsumuar dhe përmirëson metabolizmin.”

Nëse nuk ju pëlqen asnjë nga sugjerimet e dietologëve, mund t’ju pëlqejë të shtoni limon në smoothiet tuaja. “Shtimi i lëngut të limonit në smoothie do të ndihmojë në përthithjen më të mirë të lëndëve ushqyese dhe do t’u japë atyre një shije më të mirë dhe të ekuilibruar”, përfundon dietologia.

Go to TOP