Kosova.info

Rusia aktivizon mjetin e rëndë ushtarak, e nis për Ukrainë

Në mesin e zhvillimeve ogurzeza, është njoftuar se Rusia po nis për në Ukrainë një sistem të rëndë raketahedhës të tipit TOS-1.

CNN ka raportuar për prezencën një sistemi të rëndë flakëhedhës T0S-1, i cili është nisur drejt kufirit me Ukrainën në një kamion me shtrat të sheshtë.

TOs-1 është një sistem raketor i montuar në një shasi tankesh T-72, i cili lëshon raketa termobarike.

Ai u përdor për herë të parë gjatë luftës sovjetike në Afganistan, si dhe në kohët e fundit në Siri. 

Më të fundit

escort mersin - izmir escort