Kosova.info

Mbappe apo Haaland – Pique bën krahasimin se cili është më i mirë

Gerard Pique beson se Kylian Mbappe është një lojtar më i kompletuar se Erling Haaland – por ai po i mbështet të dy lojtarët për të fituar Topin e Artë një ditë.

Krahasimet midis francezit dhe norvegjezit, të cilët kanë shënuar 63 gola mes tyre këtë sezon për PSG-në dhe Borussia Dortmund, kanë qenë të shumta vitet e fundit, me tifozët dhe ekspertët që japin vlerësimet se kush është ylli më i madh.

Mbappe ka shënuar tashmë 167 gola në 214 paraqitje për PSG-në në moshën vetëm 23-vjeçare, ndërsa fitoi katër tituj francezë dhe Kupën e Botës me Francën në vitin 2018.

Sa i përket Haaland, sulmuesi i Dortmundit ka prodhuar një rikthim të frikshëm prej 85 golave ​​në 88 ndeshje që kur u transferua në Gjermani në janar 2020, megjithëse trofeu i tij i vetëm i madh në Signal Iduna Park është triumfi i sezonit të kaluar në DFB-Pokal.

Shumë e konsiderojnë Mbappen dhe Haalandin si pasardhës të Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos në majat e futbollit botëror, por kur iu kërkua të zgjidhte mes tyre, Pique kishte një përgjigje.

“Ata janë dy nga lojtarët më të mirë për momentin”, deklaroi mbrojtësi veteran i Barcelonës në një intervistë për Gary Neville në The Overlap. “Ata janë shumë të rinj dhe të dy kanë potencial për Topin e Artë me siguri”.

Pique believes Mbappe is the 'more complete' player of the two young superstars

“Unë mendoj se Haaland është më shumë një sulmues i pastër, shumë i fortë dhe shënon shumë gola. Mbappe është një lojtar më i kompletuar – mund të luajë si anësor ose sulmues”.

“Nuk pata mundësinë të luaj kundër Haaland, luajta kundër Mbappes. Është e vështirë të zgjedhësh”.

Si e ardhmja e Mbappe ashtu edhe e Haaland janë subjekt i spekulimeve të shumta që shkojnë në afatin kalimtar të verës.

Të parit i skadon kontrata me PSG-në në korrik, me Real Madridin që raportohet se kryeson garën për nënshkrimin e tij.

Ndërkohë, Haaland është në prag të një kalimi fitimprurës te Manchester City.

escort mersin - izmir escort