Kosova.info

Teleskopi James Webb kap imazhin e ri mahnitës të galaktikës Cartwheel

Teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s përsëri ka mahnitur me pamjen e tij të universit.

Ai ka kapur pamje në kaosin e galaktikës Cartwheel, duke zbuluar detaje të reja rreth formimit të yjeve dhe vrimës së zezë qendrore të galaktikës.

Vështrimi i tij i fuqishëm me rreze infra të kuqe prodhoi një imazh të detajuar të Cartwheel dhe dy galaktikave më të vogla shoqëruese në një sfond të shumë galaktikave të tjera.

E vendosur rreth 500 milionë vite dritë larg në konstelacionin Skulptor, Galaxy Cartwheel është një pamje e rrallë, shkruan Dailymail, transmeton Klankosova.tv.

Pamja e këtij teleskopi janë rezultat i një ngjarjeje intensiv,  një përplasje me shpejtësi të lartë midis një galaktike të madhe spirale dhe një më të vogël që nuk shihet në këtë imazh.

Teleskopë të tjerë, duke përfshirë Teleskopin Hapësinor Hubble, kanë ekzaminuar më parë Cartwheel, por galaktika dramatike ka qenë e mbuluar me mister, pasur parasysh sasinë e pluhurit që errëson pamjen.

Pamjet poashtu zbuluan ndryshimin midis shpërndarjes së qetë të yjeve dhe pluhurit të dendur në bërthamë në krahasim me format e grumbulluara të yjeve jashtë saj.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort