Srbija/Đorđević: Skupština se bavi veličanjem ega Vučića, ne odbranom interesa građana

Novinar BIRN-a Aleksandar Đorđević ocenio je u Novom danu da je jučeranja sednica Skupštine Srbije podsetila na “predstavu”, ali je istakao da je ona “naša realnost”, kao i da je “neminovna i neodvojiva od kosovske realnosti”. On je napomenuo da se “Narodna skupština bavi uzdizanjem i veličanjem ega Aleksandra Vučića, a ne odbranom interesa građana Srbije”.

„Cela ta slika i način na koji mi u Srbiji gajimo demokratske vrednosti se najslikovitije vidi u tom gromoglasnom aplauzu pre nego što je govor održan. Više je izgledalo kao sednica stranke, nego sednica Narodne skupštine. Poslanici nemaju dovoljno dostojanstva da svoj posao rade kako treba, i ja mislim da većina njih i ne zna šta je njihov posao. Njihov posao je nadzor nad izvršnom vlašću, i oni bi trebalo da budu kontrolni  mehanizam vlasti , a ne pobornici, puki posmatrači ili publika“, upozorio je Đorđević.

Prema njegovim mišljenju, Vučić u jučerašnjem govoru u Skupštini Srbije nije rekao ništa konkretno.

„Ta simbolična slika, gde predsednik Vučić sedi, a gde je iza njega predsednik parlamenta Ivica Dačić mi ne uliva spokoj, jer su to dve ključne figure devedesetih godina koje su najviše doiprinele tome da se nalazimo u ovoj situaciji. Vučić i Dačić ne samo da su bili predstavnici te vlasti, već su bili glavni akteri i glavni zastupnici politike koja je doprinela tome da budemo bombardovani, i da se sada grčevito borimo za opstanak Kosova u okviru granica Srbije“, kazao je Đorđević.

To što su Vučić i Dačić predsednici Srbije i parlamenta naziva „tragičnom ironijom“, i naglašava da „ne gaji optimizam, dok su njih dvojica tu“.

„S druge strane, ne bih voleo da sam u njihovoj koži. Situacija sa Kosovom iz naše perspektive je jako teška, a albanska strana se oseća poprilično samopouzdano. Oni se i ponašaju tako da šta god uradili, ili koja god nova okolnost se desila, ide njima u korist. Zadnjih 30 godina šta god da se dešavalo išlo je nama na štetu. A tu štetu je uveliko uvećala politika Aleksandra Vučića“, istakao je novinar BIRN-a.

Ocenio je da su svi politički procesi koji su se dešavali od trenutka dolaska SNS na vlast su „mnogo više išli u prilog onome što bi u nekoj perspektivi moglo da se smatra nezavisnosti Kosova, nego što se dešavalo pre toga“.

„Suština je što građane niko ne pita“

„Jedan veliki problem i otežavajuća okolnost za Srbiju kao zemlju je što se stvara utisak da sve zavisi od volje samo jednog čoveka. Sve zavisi od onoga što će on uraditi ili u kom pravcu će on odlučiti i preseći. Mislim da je to jako opasno po interese biklo koje zemlje, pa i Srbije da jedno tako važno pitanje zavisi od volje jednog čoveka. Nažalost, zadnjih 10 godina, koliko su oni na vlasti, sva naša politika i sva stremljenja su išla u pravcu da se sužava manevarski prostor i da se svodi na njega. Ja mislim da je i on toga svestan i da ni njemu nije drago. Ali, sam sebe je doveo u tu situaciju, kao i sve nas“, ocenjuje gost N1.

Govoreći o uticaju opozicije na donošenje ključnih odluka vezanih za Kosovo, Đorđević ukazuje da Vučić “ nema sa kim da razgovara, jer je ukinuo  javni dijalog u svim sferama društva“, i naglašava da je „najopasnije to što je ukinuo javni dijalog u Skupštini Srbije“.

„Suština je što građane niko ne pita. Građani, ili neko u njihovo ime, bi svoje interese trebali da brane svoje interese u Narodnoj skupštini, a mi smo juče videli da se Narodna skupština bavi uzdizanjem i veličanjem ega Aleksandra Vučića, a ne odbranom interesa građana Srbije. I to je ključni problem. Naš glavni adut u bilo kakvoj politici bi bilo građenje i jačanje demokratskih institucija, a mi radimo sve suprotno od toga. To je naša najveća mana u pregovaračkim postupcima“, ocenio je naš sagovornik.

Komentarišući pregovore između vlasti i opozcije, on napominje da je „svaki dijalog čisto fingiranje realnosti i čista manipulacija“.

„Boško Obradović verovatno sam zna zašto je pristao na taj razgovor, do juče je bio najveći pobornik bojkota“, podsetio je Đorđević.

Comments

Be the first to comment on this article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Go to TOP