Španija u produžecima pobijedila Hrvatsku 5:3 i izbacila je s Eura

Nogometaši Španije su u dramatičnom meču nakon produžetaka pobijedili Hrvatsku u osmini finala Eura rezultatom 5:3 i prošli dalje.Španci su, sasvim očekivano, dominantno krenuli u utakmicu kada je u pitanju posjed lopte i lopta je konstantno bila na polovini Hrvatske.

Prvu priliku na meču smo vidjeli u 13. minuti kada je Morata ostavio loptu za Sarabiju koji je šutirao iskosa sa lijeve strane, ali pogodio je samo vanjski dio mreže. Samo tri minute kasnije Španija je imala stopostotnu priliku, tačnije Koke. Izašao je sam na Livakovića, ali je golman Hrvatske čudesnom reakcijom spasio siguran pogodak.

Na novu priliku čekalo se opet tri minute. Nakon ubačaja sa desne strane Morata je šutirao glavom, lopta je pogodila Vidu u ruku, ali sudija Čakir nije pokazao na penal.

Već u narednom napadu Hrvatska je povela i to zahvaljujući nevjerovatnom autogolu. Pedri je skoro sa centra vratio loptu golmanu Simonu koji nije uspio uštopati loptu i ona je otišla u gol za veliko slavlje Hrvata.

Igrači Hrvatske su pokušali iskoristiti demoralisanost Španaca nakon primljenog pogotka, te su u 25. minuti ozbiljno zaprijetili preko Vlašića koji je šutirao iskosa s desetak metara, ali je pogodio vanjski dio mreže.

Španija je do izjednačenja došla u 38. minuti. Furija je napravila ogroman pritisak, Gaya je šutirao nakon duge akcije u kaznenom prostoru Hrvatske, Livaković je maestralno odbranio, no lopta je došla do Sarabije koji je uspio pogoditi za 1:1.

Španija je nastavila dominirati, a u 57. minuti je stigla do preokreta i vodstva. Torres je ubacio sa lijeve strane u peterac, Gvardiol je “zaspao” i dozvolio Azpilicueti da se ubaci ispred njega i glavom rutinski matira Livakovića za 2:1.

Hrvati su pokušali stići do izjednačenja kojim bi odveli susret u produžetke, no Španci su se odlično branili i tek u nekoliko navrata dozvolili protivniku da dođe do prilike za udarac. U 66. minuti pokušao je Rebić, a samo minutu kasnije Gvardiol, ali je Simon u oba navrata intervenisao.

Španija je strpljivo čekala svoju šansu da poveća rezultat, a dočekala je u 77. minuti kada su akcijom dvojice Torresa stigli do trećeg pogotka. Pau je pronašao Ferrana sjajnom dubinskom loptom, ponovo je Gvardiol bio neodlučan, a napadač Manchester Cityja rutinski matira Livakovića za 3:1.

Hrvatska je potom bacila sve karte u napad, a u 85. minuti je rezervista Oršić nakon velike gužve u petercu uspio između sedmorice igrača ubaciti loptu preko gol-linije za 3:2. kada se činilo da će to biti konačni rezultat, u 90+2. minuti je Oršić još jednom pokazao svoju klasu i sjajno ubacio u peterac s lijeve strane, a drugi rezervista Pašalić glavom matira Simona za 3:3 i odvodi susret u produžetke.

Već u drugoj minuti produžetka Oršić se našao u novoj šansi, no šutirao je sa 15 metara tik preko prečke. Samo četiri minute kasnije ponovo je Oršić probio po lijevoj strani u ubacio u peterac, u gužvi je lopta došla do Kramarića koji je silovito šutirao, a Simon refleksnom reakcijom spašava čist pogodak.

Taj promašaj je Španija mogla kazniti već u narednom napadu kada je lopta stigla do Olma koji šutira sa sedam metara, ali Ćaleta-Car u posljednji čas blokira taj udarac.

U 101. minuti Španija je ipak stigla do vodstva. Olmo je ubacio loptu sa desne strane, Morata je na drugoj stativi sjajno prima desnom nogom i vara Brekala, a potom lijevom nogom zakucava pod prečku nemoćnog Livakovića za 4:3. Taj gol je šokirao Hrvate koji su u 104. minuti primili i peti pogodak. Olmo je upisao novu asistenciju, a rezervista Oyarzabal je pogodio za konačnih 5:3.

Hrvatska je u drugom produžetku pokušala stići do nove senzacije, no Španci su se sjajno branili i zasluženo prošli u četvrtfinale gdje će igrati protiv boljeg iz duela Francuska – Švicarska koji se igra večeras u 21 sat.

Hrvatska – Španija 3:5 (Pedri autogol 20., Oršić 85., Pašalić 90+3. – Sarabia 38., Azpilicueta 57., F. Torres 77., Morata 101., Oyarzabal 104.)