Kosova.info

Shkencëtarët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Një luftë bërthamore mes dy vendeve do të mjaftonte për ta…

Shkencëtarët kanë bërë një paralajmërim të frikshëm, ku deklarojnë se një luftë bërthamore midis dy vendeve do të mjaftonte për ta zhytur botën në një “Epokë të vogël të akullnajave”.

Studiuesit zbuluan se edhe vendet që nuk përfshiheshin në mosmarrëveshje do të pësonin dështime të të korrave dhe ulje të temperaturave, pasi bloza dhe tymi nga stuhitë bërthamore mijëra milje larg do të bllokonin diellin.

Në muajin e parë pas shpërthimit bërthamor, temperaturat mesatare globale do të bien me rreth -10 gradë Celsius, një ndryshim më i madh i temperaturës se në Epokën e fundit të Akullit, paralajmëruan ekspertët nga universitetet e shtetit të Luizianës dhe Rutgers.

Ndërsa planeti bëhet më i ftohtë, akulli i detit do të zgjerohej me më shumë se gjashtë milionë milje katrorë dhe 6 metra të thellë në disa pellgje, duke bllokuar portet kryesore duke përfshirë Portin e Tianjin të Pekinit, Kopenhagen dhe Shën Petersburg.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort