ShBA-ja planifikon të vendosë sanksione kundër batalionit izraelit

Departamenti Amerikan i Shtetit synon të vendosë sanksione kundër një prej njësive të Forcave të Mbrojtjes izraelite, Netzach Yehuda. Sipas departamentit amerikan, ushtarët e kësaj njësie po shkelin të drejtat e arabëve palestinezë në Bregun Perëndimor, shkruan Axios, duke cituar burime.

Izraelitët nga komunitetet ultra-fetare shërbejnë në batalionin Netzach Yehuda. Sanksionet nënkuptojnë se njësia nuk do të jetë në gjendje të marrë asnjë ndihmë nga ShBA-ja ose të marrë trajnim nga instruktorët amerikanë.

Bashkëbiseduesit e botimit thanë se vendimi është marrë në bazë të një hetimi për veprimtarinë e batalionit nga një komision i posaçëm i Departamentit të Shtetit. Hetimi filloi në fund të vitit 2022 pas raporteve për përfshirje ushtarake në dhunën kundër palestinezëve.

Një nga arsyet e hetimit, sipas Axios, ishte vdekja në janar 2022 e 78-vjeçarit amerikan me origjinë palestineze Omar Assad. Ushtarët e Netzach Yehuda e ndaluan atë në një pikë kontrolli në një fshat të Bregut Perëndimor. Assad refuzoi të testohej. Amerikani u prangos dhe u la në të ftohtë. Disa orë më vonë ai vdiq nga arresti kardiak. Dy oficerë izraelitë u pushuan më pas, shkruan gazeta.

Në dhjetor 2022, Izraeli tërhoqi njësinë Netzach Yehuda nga Bregu Perëndimor. Pas kësaj, batalioni ishte kryesisht në veri të vendit dhe mori pjesë në luftimet në Rripin e Gazës.

Kjo do të jetë hera e parë që Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione kundër një njësie të ushtrisë izraelite, vëren Axios. Kjo mund të pasohet nga hapa të tjerë të ngjashëm në lidhje me IDF dhe njësitë e policisë izraelite që veprojnë në Bregun Perëndimor.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i quajti sanksionet e mundshme kundër batalionit Netzach Yehuda si kulmin e absurditetit. /Kosova.info/

Go to TOP