Rooney emërohet trajner i Plymouth Argyle

Ish-sulmuesi i Manchester United dhe Anglisë, Wayne Rooney, është emëruar trajner i ri i Plymouth Argyle, ka njoftuar klubi i Championship të dielën.

Rooney do të zëvendësojë Ian Foster, i cili u shkarkua në prill pas vetëm tre muajsh në detyrë.

Argyle përfundoi sezonin në vendin e njëzet e një në renditjen e kampionatit, duke shmangur rënien  për vetëm një pikë.

Presidenti i Argyle, Simon Hallett, ka theksuar entuziazmin dhe vizionin e Rooney gjatë procesit të intervistës.

“Gjatë gjithë procesit të intervistës, Wayne tregoi se ishte një kandidat i pasionuar, inteligjent dhe i ditur, me oreks për të provuar veten dhe për të zhvilluar karrierën e tij”, ka thënë Hallett. “Ai ka treguar një plan të vërtetë se si ta çojë klubin përpara”.

Rooney ka përvojë të mëparshme si trajner, duke drejtuar Birmingham City, Derby County dhe skuadrën e Major League Soccer (MLS), DC United.

Go to TOP