Osmani takon kryeministren daneze, shpreh mirënjohjen për mbështetjen e Kosovës në integrimin euro-atlantik

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka takuar kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen.

Osmani shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen e ofruar për Kosovën nga shteti danez, për integrimin euro-atlantik të vendit tonë, në veçanti për anëtarësimin në Këshillin e Evropës.

“Për kontributin e mbi 13 mijë ushtarëve danez për paqen dhe sigurinë në Kosovë që nga viti 1999”, tha Osmani.

E para e shtetit të Kosovës mori pjesë po ashtu edhe në Samitin e Kopenhagës për Demokraci.

Vjosa Osmani u takua edhe me mërgatën kosovare atje.

Go to TOP