Bota

Një tërmet i ri nxjerr sërish në panik në rrugë, banorët e Iraklio të Kretës

Pas një nate të pakëndshme të tronditur nga pasgoditjet e shumta të tërmetit shkatërrues të së hënës me magnitudë 5.8 ballë, banorët e Iraklio në Kretë u panë duke vrapuar përsëri nëpër rrugë të martën në mëngjes nga një dridhje e re mbi 5 ballë të shkallës Rihter.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, në orën 7.48 e mëngjesit. dridhja kishte një magnitudë paraprake prej 5.4 ballë dhe epiqendra ishte 23 kilometra në jug-jugperëndim të qytetit të Iraklio.

Qindra njerëz në rajon kaluan natën në tenda dhe parqe ose fjetën në makinat e tyre pas tërmetit të së hënës në mëngjes, i cili goditi fshatin Arkalochori, duke vrarë një person, duke plagosur të paktën 20 dhe duke dëmtuar dhjetëra shtëpi dhe biznese.

Ai u pasua nga tronditje të njëpasnjëshme aq të forta nga 4.4 ballë deri në 4.5 ballë të shkallës Rihter.

Viktima e së hënës

Një punëtor 62-vjeçar, baba i dy fëmijëve, ishte viktima e tërmetit vdekjeprurës. Së bashku me bashkëpunëtorin e tij, ata punuan në kupolën e kishës së profetit Elias në Arkalochori.

Njeriu fatkeq në kohën e tërmetit po punonte brenda tempullit dhe nuk kishte kohë të dilte jashtë e u shtyp nga rrënojat.

“Kulmi ra. Rrënojat ishin 1.5 metra, ne e gërmuam dhe e gjetëm nga poshtë “tha komandanti i EMAK, Stavros Kalogiannis.

“Ishte një fatkeqësi. Ne jemi shokë klase, miq, të njohur dhe të familjes. Ai kishte një djalë dhe një vajzë. Kohët e fundit ai kishte një nip, “shtoi kryebashkiaku i Viannos, Manolis Stavrakakis.