Milan njofton largimin e trajnerit Stefano Pioli

Milan ka konfirmuar largimin e trajnerit Stefano Pioli, i cili mori drejtimin e skuadrës në vitin 2019 dhe udhëhoqi klubin drejt titullit të Serie A në vitin 2022.

Pioli largohet pas një sezoni të vështirë për Milanin, ku përfundoi në vendin e dytë në Serie A dhe nuk arriti të sfidonte rivalët Inter për titullin.

Gjatë këtij sezoni, Milani u eliminua nga faza e grupeve në Champions League si dhe pati një dalje zhgënjyese në Coppa Italia dhe në Europa League.

“AC Milan falënderon nga zemra Stefano Pioli dhe gjithë stafin e tij për drejtimin e Ekipit të Parë gjatë pesë viteve të fundit, duke siguruar një titull të paharrueshëm të Ligës dhe duke rivendosur praninë e vazhdueshme të AC Milan në futbollin më të lartë evropian,” thuhet në një deklaratë zyrtare të klubit.

Pasi Pioli u njoftua për largimin e tij, menaxheri i Lille, Paulo Fonseca, i cili më parë drejtoi Romën, është përmendur si favorit për të marrë drejtimin e Milanit.

Go to TOP