Mediat franceze raportojnë se Gabriel Attal mund të bëhet kryeministri i ri i Francës

Emmanuel Macron emëroi ministrin 34-vjeçar të Arsimit, Gabriel Attal, si kryeministrin e tij të ri të martën, teksa presidenti francez kërkon t’i japë frymë të re mandatit të tij të dytë përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, thanë mediat franceze.

Lëvizja nuk do të çojë domosdoshmërisht në ndonjë ndryshim të madh politik, por sinjalizon një dëshirë që Macron të përpiqet të lëvizë përtej reformave jopopullore të pensioneve dhe imigracionit të vitit të kaluar dhe të përmirësojë shanset e partisë së tij qendrore në votimin e qershorit në BE.

Sondazhet e opinionit tregojnë se kampi i Macron është pas partisë së lideres së ekstremit të djathtë Marine Le Pen me rreth tetë deri në dhjetë pikë përqindjeje.

Attal, një aleat i ngushtë i Macron, i cili u bë një emër i njohur si zëdhënës i qeverisë gjatë pandemisë COVID, do të zëvendësojë kryeministren në largim Elisabeth Borne, thanë radio RTL dhe BFM TV.

Nuk kishte asnjë konfirmim të menjëhershëm zyrtar për vendimin e pritur, shkruan Reuters.

Ai do të jetë kryeministri më i ri i Francës dhe i pari që do të jetë i hapur si homoseksual.

Go to TOP